oc-Logo
Uživatel:  Heslo:  

 
hledat waypoint:

Tradiční cache Obtížnost: 1.5 z 5.0 Terén: 1.5 z 5.0 Maternice založil maaaca

Velikost: Normální
Status: Archivovaná
Ukryto: 25.04.2007
Vytvořeno: 30.08.2007
Poslední úprava: 05.09.2008
waypoint: OZ00DB
Naleznete také na: geocaching.com

3 nalezeno
0 nenalezeno
0 komentářů
1 sleduje
6052 návštěv

Česká Republika
Souřadnice se zobrazí po přihlášení.
Popis   CS  

MATERNICE - SKALÁKOVA STUDÁNKA

V údolí potoka Materničky leží Skalákova studánka. V r. 1832  pili obyvatelé z okolí vodu jako lék proti choleře. Zde se odehrává část Jiráskova románu Skaláci. Na stromech okolo obrázky a kříže. Jižně od studánky pískovcové skály tvaru bochníků (tzv. Zbečnické chleby).

K místu se váže následující pověst:

Naproti zbečnické kovárně stával Vítův statek, do kterého jednoho dne přišel podivný žebrák. Přes rameno měl koženou tašku a v ruce držel vysokou hůl. Ten žebrák poprosil o trochu jídla, ale lakomá selka odpověděla, že nic nemá. Žebrák tedy poprosil, jestli by mohl dostat alespoň napít. Selka zase že nemá, ale žebrák byl neodbytný. Tak ať mu dá alespoň půl krajíčku toho chleba, co má v peci. Nato selka, že ten chleba dala právě do pece, že ještě nemůže být upečený. Žebrák se nechtěl nechat vyhnat - řekl selce, že chleba upečený je, jen ať to zkusí. To už se selka rozzlobila, bochník vytáhla (on skutečně už upečený byl), kus ukrojila a hodila ho žebrákovi pod nohy se slovy: "Nate, aby vám v žaludku zkameněl! Žebrák neřekl ani slovo, krajíček nechal ležet na dlážkách, a u pece se na místě propadl."

Když pak chtěla selka vytáhnout z pece ostatní chleby, byly tak těžké, že s nimi nehnula. Všechny se proměnily v kámen. Večer selka vše vypravovala sedlákovi a ten se vylekal. Poslal lidi do okolí hledat toho žebráka, ale všichni se vrátili s nepořízenou. "Dumali a dumali, kdo to jen mohl být a dospěli k závěru, že nejspíš sám Pánbůh, který tehdy chodil po světě. A protože byla selka lakomá, potrestal ji. A nebo to mohl být Krakonoš, který v té době kraji vládl."

Zkamenělé chleby pak sedlák naložil a odvezl do Maternice, kde je rozložil okolo studánky. Voda z této studánky byla zázračná a uzdravila mnoho lidí.

zdroj: http://vinnetou.site.cas.cz/rousek/HRONOV/povesti.html

PEVNOST JÍROVA HORA

Nejmohutnější uskupení pevnostních objektů na Náchodsku mělo být na přelomu 30. a 40. let vybudováno v prostoru bezejmenné kóty 546 v lese Maternice nad Zbečníkem, asi 2,5 km západně od Hronova. Dělostřelectvo tvrze pojmenované Jírová hora mělo společně s 10 kilometrů vzdálenou tvrzí Dobrošov vytvářet silnou palebnou přehradu uzavírající především údolí řeky Metuje – tzv. náchodskou Branku, místo, které již několikrát v historii posloužilo nepřátelským vojskům k průniku z Kladska směrem do vnitrozemí. Více na http://www.bunkry.cz/opevneni.asp?id=8 nebo na http://military.cz/opevneni/detail_tvrz.asp?ID=11, odkud pochazeji tyto obrazky:

PROSÍM O DŮKLADNÉ ZAMASKOVÁNÍ CACHE A OPATRNOST PRI ODLOVU A LOGOVÁNÍ!!!

Nápověda  

[CZ] zerapoeg
[EN] pmutsoeg


Záznamy   nalezeno 3x nenalezeno 0x 0x   

04.11.2007 ladabohac Nalezl cache
tak dnes jsme byly na této keši - bylo pár mudlů - ( 4 dřevaři a 2 báby ) a jinak po chvilce hledání jsme to teda bez gps našly  - naše druhá cache ( více na logu na geocaching.com )
22.09.2007 toomik Nalezl cache

Tak moje první Cache úspěšně nalezena  Sice byly problémy - neznalost práce s hledacím softwarem, špatný signál GPS - posílal mne na protilehlou stráň kde ale zase byla spousta nádherných hub. Nakonec musím přiznat že "kešku" našla moje manželka čímž se stala "geokačenou". Bylo nádherné počasí, krásná procházka - díky za Cache.

Toomik 

02.07.2007 pplysak Nalezl cache
#7/#6(By bike). Pekné místo. Prímo na kešce sedel skokan hnedý, škoda, že na kole foták nevozím.
In : propiska, Out : nic Díky za keš
Výpočet stránky: 0.005 sec
Generování stránky: 0.001 sec
Ochrana osobních dat | Impresum
Kontakt | Mapa stránek