oc-Logo
Uživatel:  Heslo:  

 
hledat waypoint:

Tradiční cache Obtížnost: 2.0 z 5.0 Terén: 2.0 z 5.0 Buková hora založil maaaca

Velikost: Normální
Status: Archivovaná
Ukryto: 01.10.2006
Vytvořeno: 31.08.2007
Poslední úprava: 05.09.2008
waypoint: OZ00DF
Naleznete také na: geocaching.com

2 nalezeno
0 nenalezeno
0 komentářů
1 sleduje
5504 návštěv

Česká Republika
Souřadnice se zobrazí po přihlášení.
Popis   CS  

BUKOVÁ HORA - BUCHENBERG

Největší poválečná tragédie na Broumovsku, která byla impulsem k vztyčení Kříže nikoli však jediným důvodem, se odehrála v Teplicích nad Metují.

Monument na okraji lesa24. června 1945 přišel do Teplic se svými vojáky štábní kapitán Václav Svoboda, aby tu zajistil bezpečnost. Nejdříve hledal bydlení. Vybral si vilu, jejího majitele vojáci zatkli a vzápětí zastřelili "na útěku", manželku vyhostili do vnitrozemí. V transportu "nacistů", který kapitán Svoboda připravil spolu s předsedou místní správní komise Miroslavem Rýdlem, byli především staří lidé a ženy s malými dětmi. Proč je odsunovali tak narychlo a dávno před tím, než bylo o skutečném odsunu rozhodnuto? Noví lidé potřebovali někde bydlet, zajímal je majetek a původních obyvatel se potřebovali zbavit. Proto byli v transportu například tchán a tchyně zastřeleného majitele vily. Prostě překáželi.

Vojáci se rozhodli vyhnat Němce do Polska. Ale na hranicích je polská hlídka vrátila. Poláci sami připravovali odsun. Ještě v noci se na rozkaz Svobody a Rýdla vydal transport na hranice znova. V lese na Bukové hoře vojáci jednadvacet lidí postříleli, včetně čtyř dětí, a zahrabali je do tří hromadných hrobů. Nadřízeným Svoboda ve snaze zločin utajit napsal, že Poláci odsunuté Němce nevrátili. Ale to nebylo jeho jediné provinění, terorizoval místní natolik, že o měsíc později byl ze své funkce odvolán.

Jak to, že opakovaně docházelo k takové zvůli a vraždám? Logická a častá odpověď zní, že to byla jen reakce na to, co dělali během války Němci. Jejich jednotky například 9. května 1945 postřílely při ústupových operacích nedaleko Náchoda několik Čechů, a když se o tom lidé dozvěděli, zatčeným důstojníkům se pomstili.Stéla na místě masové vraždy Spolu s ruskou armádou jich popravili šedesát sedm. Odplata sice tvrdá, ale v dobovém kontextu pochopitelná.

Jenže historie podobné té teplické jsou jiného druhu. Tady nešlo o odplatu, ale o osobní teror lidí, kteří vycítili, že konec války jim umožňuje nahrabat si bez rizika, a ještě si vyspravit reputaci. Ostatně o Svobodovi a Rýdlovi se dnes mluví jako o pravděpodobných spolupracovnících gestapa. A hovoříme-li tu o "vojácích", je třeba dodat, že tehdejší váleční veteráni východní i západní fronty byli tou dobou ještě u svých jednotek.

O dva roky později byly oběti exhumovány a neveřejně pohřbeny v obci Vysoká Srbská. Vyšetřování případu ukončil komunistický převrat v únoru 1948, takže viníci nebyli nikdy potrestáni a oběti nebyly rehabilitovány.

Přímo na místě tragédie se nachází stéla v podobě kříže a květiny, od níž vede lesem třiadvacet kamenů ke dvěma obeliskům s otvorem ve tvaru těla. Z výtvarného hlediska jde částečně o land-art, kde artefakty přirozeně souzní s krajinou. Jenže! Na pomníku se záhy objevily hákové kříže ... Ve stejnou dobu, kdy byl odhalen, nedaleko vyrostl z inciativy Spolku vojenské historie T-S 20 Pláň jiný pomníček s českým i německým nápisem: "Všem, na které se při smíření zapomnělo." Bludný kruh nepochopení? Možná jenom důkaz o neschopnosti vést dialog s minulostí ... Jak typické pro osud pomníků v Česku.

"Trucpomníček" Spolku vojenské historie T-S 20 Pláň již na místě nestojí. O poslední, alespoň mediálně známý, útok se postaral, snad pomatený důchodce známý kladením bomb v pražské nemocnici, uložením nějakého pekelného stroje.

Zdroje:
Reflex: Se smířením je kříž
Reflex: Pro paměť i pro zlost
http://www.inexsda.cz/kriz
 


Cache je soucasti T-A serie, pro nalezeni GCYM1B opište 1. str. logbooku
 

Součástí série jsou tyto cache:

Prémiová cache:

Nápověda  

[CZ]ezirk do ovelv umorts ynerok


Záznamy   nalezeno 2x nenalezeno 0x 0x   

19.03.2010 ladabohac Nalezl cache
A tahle byla taky na motorce :D
23.09.2007 toomik Nalezl cache

Nalezena dnes v 11.00 hodin, opět krásná procházka - díky za skvělou kešku. Trochu mně pořád zlobí GPS. Ta statická navigace mi pořád nejde vypnout. Ale jelikož moje drahá menželka šťourá úplně do všeho došťourala se i k této kešce. Keška je ale dost navlhlá i když je ve dvojitém igelitovém obalu, trochu jsme ji vysušili a šup s ní zpátky. Paráda

Toomik 

Výpočet stránky: 0.008 sec
Generování stránky: 0.001 sec
Ochrana osobních dat | Impresum
Kontakt | Mapa stránek