oc-Logo
Uživatel:  Heslo:  

 
hledat waypoint:

Tradiční cache Obtížnost: 3.0 z 5.0 Terén: 1.5 z 5.0 Luisina cesta založil ricoo
Tato cache vás zavede do údolí Cernohorského potoka, ve kterém nalezenete nádherné prírodní scenérie casto publikované m

Velikost: Malá
Status: Připravena k hledání
Ukryto: 08.08.2009
Vytvořeno: 08.08.2009
Poslední úprava: 08.08.2009
waypoint: OZ016B
Naleznete také na: geocaching.com

6 nalezeno
0 nenalezeno
0 komentářů
3 sleduje
7299 návštěv

Česká Republika
Souřadnice se zobrazí po přihlášení.
Popis   CS  

Výhodnou startovní pozicí je plácek vhodný k parkování (na obou stranách silnice), tesne za cedulí Jánské Lázne - viz. Waypoint. Ke cache pokracujte proti proudu potoka.
Pro prvních deset nálezcu jsou pripraveny pametní karty (se speciální úpravou pro FTF a STF ).
Luisina cesta koncí drevenou závorou. Pokud chcete pokracovat dál na Cernou horu, musíte prebrodit potok a dále pocítat s terénem obtížnosti ***.
POZOR - na stránkách mapy.cz se cache zobrazuje na špatné strane potoka!
A ješte upozornuji, že cache je umístena v Krkonošském národním parku a proto pri jejím hledání NEOPOUŠTEJTE cestu - lze ji vyzvednout prímo z cesty!!!Tento text a historické fotky jsou prevzaty ze sezónních novin z webu www.veselyvylet.cz

Ješte v roce 1865 se v pruvodci Janskými Láznemi lící Klausový (dnes Tesný) dul jako romantická rokle mezi Cernou a Svetlou horou, kam se „ženská nožka jen zrídka dostane“. Postavit cestu skalnatou roklí byl velmi odvážný a nárocný cin. Odhodlali se k tomu až noví majitelé maršovského panství Czernin-Morzinové v roce 1885. Hlavním duvodem bylo zprístupnení porostu s kvalitním drevem, ale jiste k jejich rozhodnutí prispela i oblíbenost tohoto místa a možná i príspevek krkonošského ci lázenského spolku. I bez pohodlné cesty sem už dlouho pronikali lázenští hosté užít si trochu dobrodružství v divoké prírode. Stavba dva metry širokého chodníku až pod Pardubické, tehdy Kühnelovy boudy, trvala celých pet let. Už po ctvrt kilometru stoupání je chodník zasekán do skalnatého kanonu. Turista má nad hlavou místy previslou skálu s cáry kapradin a mechu. V jiných místech je cesta založena na tak prudkém svahu, že stavitelé museli do skalnatého podloží vyvrtat a vysekat základové plošiny.

Povoden v roce 1897 cestu na nekolika místech znicila a oprava byla nákladná. Snad i proto se u vstupu do Klausového dolu vybíralo nízké vstupné. Celá czerninská honitba byla kvuli zajištení jelení zvere oplocena vysokým tyckovým plotem a vrátka na Luisinu cestu se otevrela až po zaplacení. I tak sem lázenští hosté chodili radeji v doprovodu pruvodce s licencí, který dostával v roce 1892 za provedení skupiny Klausovým dolem 75 haléru.

Správa KRNAP provedla nárocnou opravu prvního mostu a spodní cásti chodníku v nejzajímavejších partiích Tesného dolu, takže se sem mohou vydat i „ženské nožky“. Na konci kanonu zatím opravená cesta koncí, druhý most není obnoven.

Na zacátek Luisiny cesty u mostu pres Cernohorský potok dojdeme nejlépe po promenáde od hotelu Lesní dum. Tady si na pravém brehu povšimnete objektu jímání vody pro zasnežování sjezdovek na Cerné hore. Luisina cesta odbocuje za mostem doleva, kdežto hlavní smer pokracuje k Modrokamenné boude a na Rudolfovu cestu. Ta se nejmenuje podle korunního prince, ale podle syna hrabenky Aloisie Rudolfa Czernin-Morzina, majitele panství Maršov a Vrchlabí v letech 1907 až 1927.


Nápověda  

CZ ve vysce oci dospelaka
ENG at adult head-up


Záznamy   nalezeno 6x nenalezeno 0x 0x     [Zobrazit všechny logy]

30.09.2012 nalimre Nalezl cache

Odleveno při dnešní procházce v J.L.

Díky za pozvání do krásného údolí:)

26.12.2011 Pavel77 Nalezl cache
Nalezena jiz davno, zaroven s geocache... Diky
11.07.2011 profa Nalezl cache
Po asi 1/2 hodinovém hledání a cekání, až zmizí mudlové se zadarilo, koukal jsem na ní nekolikrát, ale nepoznal. Terén 4.5 byl moc a 2 si myslím zase málo. Videl bych to na 2,5. Jinak krásná cache na ješte peknejším míste Díky
In GC, IN,Out CWG
11.07.2011 profa Nalezl cache
Opravdu vychytana cache, lozil jsem okolo asi 1/2 hodiny a nic. Jako na potvoru se dvakrat nedaleko zastavili mudlove a nechteli se hnou. Ale nakonec se uspech dostavil. Maskovani opravdu spickove, 3*jsem na ni koukal a nepoznal. Diky//Out GC
 [Zobrazit všechny logy]
Výpočet stránky: 0.005 sec
Generování stránky: 0.001 sec
Ochrana osobních dat | Impresum
Kontakt | Mapa stránek