oc-Logo
Uživatel:  Heslo:  

 
hledat waypoint:

Virtuální Obtížnost: 1.0 z 5.0 Terén: 1.0 z 5.0 Tábor včera a dnes - Třída 9.května založil Vix61
Ztracená, změněná nebo zapomenutá místa města Tábor.

Velikost: Nemá schránku
Časová náročnost: 0:10 h  Délka: 0.10 km
Status: Archivovaná
Ukryto: 10.11.2014
Vytvořeno: 10.11.2014
Poslední úprava: 27.11.2022
waypoint: OZ025B
2 nalezeno
0 nenalezeno
2 komentářů
2 sleduje
5100 návštěv

Česká Republika
Souřadnice se zobrazí po přihlášení.
Popis   CS  

Keš je zahrnuta do série virtuálních keší, které se věnují ztraceným, změněným nebo zapomenutým místům tohoto krásného města. Virtuální je proto, že většina míst se nachází v poměrně frekventovaném městském provozu a keš by se Vám nejen špatně lovila, ale její existence by byla permanentně v ohrožení. Hlavně ale jejím posláním není, abyste koukali po nějaké mikrokrabičce, ale abyste koukali hlavně okolo sebe.

Vaším úkolem je dostavit se na místo a mít sebou staré fotografie z listingu. Buďto si je přinést v hlavě (kdo má pamatováka), nebo v jiném inteligentním zařízení. Druhým úkolem bude na chvilku tady „vypnout“ a zkusit zapomenout na to, co vidíte a jak to vypadá teď, a představit si okolí kolem Vás tak, jak to vypadalo kdysi. Prostě se přenést v čase a zapojit na chviličku svoji fantazii. Uvědomit si ten rozdíl mezi „včera a dnes“ a chvilku to porovnávat. Toť vše, keš tímto splnila svůj účel.

 Třída 9.května.

Před zemědělskou školou.

S výstavbou této části města se začalo v roce 1872 a to z jednoho prostého důvodu. Dráhu císaře Františka Josefa z Prahy do Lince se díky Jordánu nepodařilo přivést blíž k Táboru a její železniční stanice (nádraží) musela být v roce 1871 postavena tam, co je dnes. Tedy poměrně daleko. V relativně prázdném prostoru (byly tu louky, sady, pastviny a nějaká ta hospodářská stavení) se tedy začalo s výstavbou tzv. Nového města, jehož osou byla právě dnešní Třída 9.května.

Spojovala tedy historické staré jádro města s vlakovým nádražím a už tenkrát se jednalo o nejrušnější ulici Tábora, což platí i dnes. Aspoň pokud se týká obchodů a těch, kteří se okolo nich pohybují. V roce 2006 to bylo v průměru 14.000 lidí denně. Automobilový provoz zde byl utlumen a probíhá jen v jednom pruhu a jen jedním směrem. Třída je i poměrně pěkná, obzvláště v čase předvánočním, kdy bývá nádherně vyzdobena, a procházka po ní rozhodně může mít své kouzlo. Je na ní řada významných budov, z nichž velká část pamatuje dobu, kdy tato třída vznikala.

Pojmenovávání a přejmenovávání již pojmenovaného je český národní zvyk. I tato ulice si tím prošla. Nejprve dostala název Nádražní třída (podle její "fukce"). V roce 1918 byla přejmenována na Třídu Československých legií, kterýžto název vydržel jen do války, kdy ji  Němci přejmenovali na Victoria Strasse. Ihned po válce už byla uváděna jako Třída maršála Stalina a pak dostala dnešní název - Třída 9.května. Mělo to připomínat osvobození Československa Rudou armádou, které se slavilo v celé zemi právě tento den. Po politickém převratu v roce 1989 se už 9.květen neslaví, slaví se 8.květen jako den ukončení 2.sv.války v Evropě (podepsáno to paradoxně bylo 9.května v 00.15 hodin :-).  A aby to bylo ještě složitější, Rudá armáda přijela do Tábora až 10.května. Zdá se tedy, že existuje hned několik důvodů pro další přejmenování třídy, ale naštěstí je klid. Devátý květen přesto pro Tábor jednu důležitou událost znamená - ten den v časných ranních hodinách opustili město němečtí okupanti a to po jednání s Krajským revolučním národním výborem. Od 9.května 1945 je tedy Tábor svobodný. Jestli s tím koresponduje i název třídy je otázkou...

Souřadnice Vás zavedou tam, kde se ke Třídě 9.května připojuje boční ulice. Postavte se čelem do této boční ulice. Před sebou uvidíte nádhernou budovu sokolovny, postavenou v roce 1905. Vidíte ji z nižší strany. Okolo ní vedou schody dolů na Budějovickou třídu a tam ji můžete vidět z vyšší strany. Kousek od sokolovny je budova Komerční banky. Otočíte-li se z místa, kde stojíte doleva dolů po Třídě 9.května, uvidíte po levé straně ulice Obchodní dům Dvořák postavený na začátku devadesátých let. A můžete porovnávat „včera a dnes“.

Až budete hotovi, vydejte se dál po třídě pryč od obchodního domu a za chvilinku jste na náměstí T.G.Masaryka (dříve Leninovo). Zde stojí monumentální stavba Zemědělské školy, jedna z nejkrásnějších budov v Táboře. Byla postavena v roce 1906 jako budova Královské české hospodářské akademie a říká se jí nelichotivě, ale v dobrém, „hnojárna“ (alespoň mezi studentstvem). Za touto budovou je táborská Botanická zahrada, která kdysi sahala až na Třídu 9.května k chodníku. Do školy se chodilo průchodem mezi ploty. Ostatně nedostatkem zeleně náměstí nikdy netrpělo. Nedávno jsem ale četl článek, že Tábor ovládla betonová lobby, tak uvidíme. (V současné době jsou práce před "zemědělkou" hotovy. Můžete v klidu porovnat s minulostí, která z variant se Vám líbí nejvíce. Jestli ta, kde cvrdlikali ptáci, nebo ta, kde může bez problémů přistát vrtulník, bude-li to třeba.)

Před školou kdysi stával meteorologický sloup z roku 1908, který byl později odsunut do Husova parku (a letos umístěn na Křižíkově náměstí). V roce 1935 byl nahrazen sochou A.Švehly, což byl Masarykův ministr a předseda agrární strany. Moc se tu neohřála. O pár let později ji strhli Němci a našla se až dlouho po válce. V současné době se uvažuje o jejím umístění zpět, ale je tu jeden velký ideový problém. Mezitím tu přibyla socha Rudoarmějce, která připomíná osvobození v roce 1945. Byla sice snaha ji po listopadu 1989 strhnout, ale dav ji prý jen částečně pootočil. Později se alespoň datum na soše změnilo z devátého na osmý květen a zmizela cedule. Obě sochy nám dávají zářný příklad toho, že se tato díla mají stavět tak, aby připomínala kohokoliv, cokoliv a v jakékoliv době. Pak by stačilo jen prohazovat cedule. (Připomíná mi to epizodu z jedné knížky, kdy hospodský měnil interiér své hospody podle toho, kdo ji zrovna „obsadil“. Jestli paďouři a nebo trampové. A to prostým nasazením kovbojského širáku na bustu Jana Ámose Komenského, který se tímto elegantně proměnil v Buffala Billa.)

Půjdete-li dál, po pravé straně uvidíte velkou budovu hotelu Palcát. Dříve tu stával hotel Slunce (nebo U slunce). Na přiložené fotce můžete opět porovnat, jak to tu vypadalo včera a dnes. Poměrně markantní změna, co? No a tím jste na konci Třídy 9.května u Křižíkova náměsti. Pochopitelně jsme to vzali letem-světem a lecos vynechali, a tak cítím potřebu ještě osobně zavzpomínat alespoň na hospůdku Krčmu i na podzemní doupě neřesti Chatu, kteréžto podniky byly kdysi pojmem nejen na Třídě 9.května :-)

 

 

Uznání logu. Keš je příšerně jednoduchá. Abyste ale neřekli, že máte bodík úplně „zadara“, protože místo znáte, tak na co se tam vláčet, a nebo tam tudy za rok pojedete, a pak se kouknete z auta, podmínkou k uznání logu bude Vaše fotografie tohoto místa. Nejlépe v provedení „navigace a v pozadí typický objekt“ nebo něco na ten způsob. Tu připojíte k Vašemu logu.

Vaším úkolem je vyfotit budovu, která se nachází na souřadnicích vpravo od sokolovny, a to konkrétně toho pána s tou paní, kteří s kamennými výrazy nevnímají dění pod sebou.

Né každý je ale fotografem. Pokud je to i Váš případ, koukněte se na bok budovy, u které stojíte. Uvidíte dva lvy nesoucí tyč s kruhem, ve kterém jsou dvě písmena. Ty mi pošlete na profil. V obou případech (fotečka nebo písmena) můžete logovat nález keše hned a nemusíte čekat na odsouhlasení. Ozvu se, až „kdyby něco nesedělo…“.

Pozn.: Fotku přiložíte ke svému logu tak, že zalogujete nález a odešlete ho. Pak se k němu vrátíte a u Vašeho logu zvolíte možnost "Přidat obrázek". Obrázků tam můžete nalupat víc, ale nesmí být větší než 150 kB, jinak Vám to vynadá.

Děkuji úžasnému archívu Šechtl&Voseček za zdroj informací. Vám děkuji za návštěvu keše. Vix.Lajvant

Obrázky     
Konec třicátých let před zemědělskou školou. Všimněte si té zeleně.
Konec třicátých let před zemědělskou školou. Všimněte si té zeleně.
Botanická zahrada sahala až na Třídu 9.května. Ta stodola přes ulici byl školní statek.
Botanická zahrada sahala až na Třídu 9.května. Ta stodola přes ulici byl školní statek.
Pohled do sousední ulice na sokolovnu v roce 1926. KB ještě nestojí.
Pohled do sousední ulice na sokolovnu v roce 1926. KB ještě nestojí.
Zemědělka v první polovině třicátých let. Před ní je ještě meteorologický sloup.
Zemědělka v první polovině třicátých let. Před ní je ještě meteorologický sloup.
 
Pomník A.Švehly před zemědělkou. Ovšem socha je už stržena.
Pomník A.Švehly před zemědělkou. Ovšem socha je už stržena.
Místo toho domu vlevo dnes stojí OD Dvořák.
Místo toho domu vlevo dnes stojí OD Dvořák.
Dvacátá léta minulého století. Komerční banka vpravo ještě nestojí.
Dvacátá léta minulého století. Komerční banka vpravo ještě nestojí.
Hotel Slunce evetuálně U slunce. I dnes tu stojí hotel, ale je o fous vyšší a jmenuje se Palcát.
Hotel Slunce evetuálně U slunce. I dnes tu stojí hotel, ale je o fous vyšší a jmenuje se Palcát.
 
Zajímavě postavená Sokolovna je z třídy krásně vidět..
Zajímavě postavená Sokolovna je z třídy krásně vidět..
Náměstí před zemědělkou včera. A dnes?
Náměstí před zemědělkou včera. A dnes?
Tam, co je ta reklama na štítu, bude jednou stát Obchodní dům Dvořák.
Tam, co je ta reklama na štítu, bude jednou stát Obchodní dům Dvořák.
Hospodářská akademie v roce 1932. Meteorologický sloup je ve skvělé kondici.
Hospodářská akademie v roce 1932. Meteorologický sloup je ve skvělé kondici.
 
Rok 1958. Tato podoba prostranství vydržela ze všech nejdéle-cca 40 let. Pochopitelně zatím :-)
Rok 1958. Tato podoba prostranství vydržela ze všech nejdéle-cca 40 let. Pochopitelně zatím :-)
 

Záznamy   nalezeno 2x nenalezeno 0x 2x   

26.02.2016 Vix61 napsal komentář
Dík za návštěvu keše. Že by se opencachingové ledy hnuly ?
25.02.2016 peaters Nalezl cache
Tak já mám teda trošku lepší foto než Milan, ale teda dostat ta mě i ty lidi nahoře je docela náročný
Obrázky k tomuto záznamu:
Splnění úkolu
28.12.2014 Vix61 napsal komentář
Gratuluju Milanovi k FTF a log je pochopitelně uznán Vybavuje se mi hláška "nezastavujeme, máme zpoždění" z nejmenovaného filmu. Dík za lov
26.12.2014 Milan_cze Nalezl cache

FTF :-D Tady je to fak snadné udělat FTF i s odstupem několika dní, ale pevně věřím, že se to změní... Projekt má výbornou myšlenku...

Úkol jsem plnil včera chvilku po poledni, ale bohužel jsme chvátali, tak jsem fotitl skoro za jízdy v autě :-D Ale snad bude log uznán :-)

Budovu znám naštěstí jen zvenčí :-D Ale díky nedalekému pracovišti chodím takřke denně kolem.. Většinou pro jídlo o polední pauze do místní "jednoty"... 

 

Děkuji za další pěkně zpracovanou keš. Třeba se dočkáme i fyzické krabičky

 

Obrázky k tomuto záznamu:
Splnění úkolu :-)
Výpočet stránky: 0.006 sec
Generování stránky: 0.002 sec
Ochrana osobních dat | Impresum
Kontakt | Mapa stránek