oc-Logo
Uživatel:  Heslo:  

 
hledat waypoint:

Tradiční cache Obtížnost: 2.0 z 5.0 Terén: 4.0 z 5.0 Puchart založil Jedla-bedla
Puchart

Velikost: Normální
Časová náročnost: 0:30 h  Délka: 1.00 km
Status: Připravena k hledání
Ukryto: 26.08.2006
Vytvořeno: 03.12.2006
Poslední úprava: 03.12.2006
waypoint: OZ005D
Naleznete také na: geocaching.com

6 nalezeno
0 nenalezeno
0 komentářů
0 sleduje
4160 návštěv

Česká Republika
Souřadnice se zobrazí po přihlášení.
Popis   CS  

Asi 8 km od mesta Hranice smerem na mesto Potštát se nachází stejnojmenná zrícenina dvojice hradu (zadního a predního), v mapách casto oznacovaná jako Puchart. Za obcí Bonkov je pohostinství U tlustého Jana, kde mužeme zaparkovat a vrátit se asi 200 m po silnici smerem na obec Bonkov, dát se doleva polní cestou a najít žlutou znacku. Ta Vás zavede nad chaty a dále po strmém stoupání až k zrícenine zadního hradu. Zrícenina se nachází prakticky nad pohostinstvím U tlustého Jana.
Cestou zpet mužete v obci Olšovec odbocit na Partutovice a vykoupat se v zatopeného lomu v príjemne cisté vode.

Historie místa
Presná doba založení hradu není známa. Poprvé je pripomínán v souvislosti se Závišem z Potštátu roku 1318. Na prelomu 13. a 14. stol. byl pravdepodobne centrem kolonizace okolí. Nejspíše zanikl v souvislosti s obsazením Potštátu markrabetem Prokopem v roce 1394.

Popis
U nás nepríliš bežná hradní dvojice plne funkcních, nijak nespojených hradu, vzdálených od sebe asi 100 m. Pokud nekterý z hradu plnil funkci predsunutého opevnení, tak nejspíše zadní hrad. Prední hrad byl vybaven podstatne vetší obytnou plochou.

Pod hradem Puchartem je výletní hostinec U tlustého Jana. Oním tlustým Janem byl jeden z bývalých hostinských.
Byl prý tak telnatý, že musel sedet na speciálne upravené židli, z níž se zvedal pomocí kladkostroje.

Keš je umístena v zadním hradu, spíše v jeho tesné blízkosti. Dostanete se k ní, když po príchodu od chatek po žluté znacce nahoru k vrcholovým znackám, se dáte vpravo kolem hradu.
Terén je opravdu dosti drsný, tak dávejte dobrý pozor. Stoupání ke hradu je jen asi 100m, takže se to dá zvládnout vcelku rychle. Rozhodne nedoporucuji tuto keš lovit s detmi a s kolem. Vzhledem k možnosti kolísání signálu uvádím fotonápovedu.


Záznamy   nalezeno 6x nenalezeno 0x 0x     [Zobrazit všechny logy]

28.01.2009 Laboda Nalezl cache
Pri dnesnim namrzlem terenu to bylo docela o hubu, ale pomaloucku, polehoucku jsem se ke kesi dostal v 10:00. Bez vymeny a diky za kes.
09.03.2008 havela_team Nalezl cache
7/8 Jako obvykle nepozornym ctenim listingu jsme si teren prevedli na minimalne 5. Zaparkovali jsme na lesni ceste a dali se vzhuru za sipkou. Nahore jsme narazili na zlutou znacku a ta nas dovedla az ke kesce. Chvilku jsme hledali fotohint, ale povedlo se. Dolu jsme to vzali zase primo. Vysíleni jsme se tesili na obcerstveni U tlustého Jana. Nakonec radost z nalezené kese byla daleko vetsi, nez radost z toho co nam tam podali k jidlu. Diky za kes.
14.10.2007 druzicka & team Nalezl cache

Keska dle meho gusta :o) Paradni vyslap zakonceny tresnickou na dortu, keskou.

Diky za prima krabicku 

08.08.2007 lehny Nalezl cache
Pěkná zřícenina s pěkným okolím. Díky fotohintu nalezeno hned, ale kdybych ho neměl tak bych snad Puchart obrátil vzhůru nohama. díky za cache
 [Zobrazit všechny logy]
Výpočet stránky: 0.007 sec
Generování stránky: 0.002 sec
Ochrana osobních dat | Impresum
Kontakt | Mapa stránek