oc-Logo
Uživatel:  Heslo:  

 
hledat waypoint:

Multicache Obtížnost: 2.0 z 5.0 Terén: 2.5 z 5.0 Drahanovice - Černá věž založil Cele

Velikost: Malá
Status: Připravena k hledání
Ukryto: 01.12.2006
Vytvořeno: 04.12.2006
Poslední úprava: 04.12.2006
waypoint: OZ0060
Naleznete také na: geocaching.com

5 nalezeno
0 nenalezeno
0 komentářů
1 sleduje
4575 návštěv

Česká Republika
Souřadnice se zobrazí po přihlášení.
Popis   CS  

DRAHANOVICE - ČERNÁ VĚŽ

Drahanovice se poprvé připomínají r.1322. Nejstarší písemná zmínka o tvrzi pochází z roku 1351. V první polovině 15. století byla tvrz pobořena husity. V roce 1481 byla opět postavena.
Stvolům, kteří drželi Drahanovice od roku 1520, byly po Bílé Hoře konfiskovány a v následujících letech často měnily majitele. V roce 1723 byly Drahanovice natrvalo spojeny s panstvím v Čechach pod Kosířem a tvrz ztratila svůj význam. Budovy tvrze byly postupně zbourány nebo přestavěny a zachovala se jen Černá věž.

Čtyřboká hranolová čtyřpatrová, tzv. "Černá věž" gotického původu, patří mezi největší kulturní památky v obci. V době svého vzniku na přelomu 13. a 14. století byla o jedno kryté podlaží nižší. Ve zdech byly pouze úzké osvětlovací střílny, z nichž jedna se v zazdění uchovala na severní stěně.
Vstup do věže byl přístupný pouze od jihu výstupním otvorem ve výšce 7 metru nad zemí, v úrovni těsně nad dnešním druhým patrem. Přízemí a podzemí věže bylo řešeno silně zúženou, dvojitě odstupňovanou šachtou a z ní údajně vybíhala podzemní chodba.

V letech 1567-1590 byla věž renesančně přestavěna v obytnou chráněnou věž. Bylo přistavěno kruhové šnekové schodiště na jižní straně, vytvořena konstrukčně pevná podlaží v nitru věže a prolomeny okna do všech stěn. Třetí a nově zvýšené čtvrté patro byly zastropeny trámovými stropy. Vnějšek celého objektu byl pokryt jemným mřížkováním černobílých sgrafit.

Cerna vez

V době barokní, asi na konci 17. století, byl obytný prostor věže rozšířen ještě o místnost v I. patře a v III. patře byl vestavěn záchodek.

Její podoba byla kolem roku 1850 pozměněna novým nezvyklým zastřešením - tzv. routovou střechou. V této podobě se dochovala až do dnešní doby.V současnosti má Černá věž půdorys 6x6 metru, tyčí se do výšky 28 metru a má 5 podlaží.

Drobnější opravy Černé věže byly provedeny již v 60-tých letech minulého století, ale kompletní rekonstrukce proběhla díky dotacím Ministerstva kultury, Olomouckého kraje, prostředkům z obce a také z EU až na přelomu 21. století.

Obec Drahanovice si ve dnech 26. - 28.7.2002 připoměla 680 let od první písemné zmínky o obci. Při této události byla Černá věž zpřístupněna široké veřejnosti.

V prostorách Černé věže se nachází stálá expozice Vlastivědného muzea Olomouc vztahující se k archeologii a historii obce a jejího okolí. Nejvyšší patro je uzpůsobeno jako malá galerie a slouží pro pořádání výstav různých žánrů.

Nově zbudovaný kulturní areál v blízkosti Černé věže je ideálním místem, jak k odpočinku, tak ke kulturnímu vyžití. V areálu Černé věže jsou pravidelně pořádány různé společenské akce a setkání, zábavné programy pro děti i dospělé, koncerty a velkoplošná promítání, probíhají zde také svatební obřady.

Návštěvní doba : duben - září středa, sobota, neděle 9-12 hod. 13-17 hod.


Uvedené souřadnice vás zavedou před Černou věž v Drahanovicích.

Pro nalezení cache je potřeba zjistit následující údaje, které naleznete v blízkosti veže:

Kousek od věže je socha sv. Jana Nepomuckého.

1. Hledejte letopocet ve tvaru - 1 8 A B

Na informační tabuli u schodiště do areálu vyhledejte tyto hodnoty:

2. Počet měsíců realizace opravy věže - 1 C
3. Jednociferné číslo, které je napsáno písmeny - D
4. Počet schodů, které má schodiště ve věži - E F

Cache najdete na souřadnicích

N49°34.K(A) L(C) M(E) , E017°04.N(B) O(D) P(F)

Potřebné hodnoty vyhledejte v tabulce níže.
Například P(F) - F=2, hodnotu pro P najdete v řádku P ve sloupci 2 , tj. P=7

Tabulka

Cache je malá krabička, spíše přerostlá mikro, o průmeru 6 cm a výšce 12 cm, proto pro výměnu používejte jen drobné věci.

Obrázky     
Černá věž
Černá věž
Tabulka
Tabulka
 

Záznamy   nalezeno 5x nenalezeno 0x 0x     [Zobrazit všechny logy]

18.06.2007 Bellows Nalezl cache
Tak tahle Cerna vez byla pro nas opravdu cerna.
Poprve jsme tady byli hledat puvodni mikro od Jedly-bedly. Nasli jsme jenom utrzenou nalepku z jeho znicene mikrosky . To byl rijen 2006. Pak si tady kes zalozil Cele a nez jsme se tady dostali, byla socha cerstve pryc . Takze napotreti konecne nalezeno . Ale to uz se zase o kes Cele nestara... proto jsem povazoval za povinnost nechat tady coin, at maji lidi radost .
Tohle byla nase nejdyl hledana pixle . DIKY

07.04.2007 MilanoXTeam Nalezl cache
Spocítáno v pohode a odloveno na první šáhnutí. Pekné místo.
19.12.2006 walley Nalezl cache
spolu s sh, napodruhe u veze, bezva schovka dik, skoda ze nevyrabi nejake mini pidi kinder blbosti a podobne, ponevadz tahle small je uz dost plna:) tnln
07.12.2006 havela_team Nalezl cache
Po zjištení indicií a výpoctu (po ujasnení co jsou pomlcky a co znaménka http://www.geocaching.com/images/icons/icon_smile_big.gif" border="0" alt="" width="15" height="15" align="middle" /> ) jsme si polohu overili na mapách a vypravili se lovit. Odloveno v 19:00 témer drive in. Na tomto míste snad keš už prežije. Díky za keš. TNLN
 [Zobrazit všechny logy]
Výpočet stránky: 0.004 sec
Generování stránky: 0.001 sec
Ochrana osobních dat | Impresum
Kontakt | Mapa stránek