oc-Logo
Uživatel:  Heslo:  

 
hledat waypoint:

Tradiční cache Obtížnost: 1.0 z 5.0 Terén: 2.0 z 5.0 Reliéf sv. Františka založil Roman_Jaromer

Velikost: Normální
Časová náročnost: 0:30 h  Délka: 2.00 km
Status: Připravena k hledání
Ukryto: 16.04.2007
Vytvořeno: 14.08.2007
Poslední úprava: 14.08.2007
waypoint: OZ00D1
Naleznete také na: geocaching.com

4 nalezeno
0 nenalezeno
0 komentářů
2 sleduje
6380 návštěv

Česká Republika
Souřadnice se zobrazí po přihlášení.
Popis   CS  

[CZ]Reliéf sv. Františka je jedno pekné místo trochu bokem od slávy barokního komplexu Kuks - Žirec. Jedná se o skalní reliéf od M.B.Brauna. [EN]Relief of saint. Francis is a part of baroque komplex Kuks - Žirec. In Kuks is baroque castle and in Žirec is in forest stone Christmas crib from baroque statuary M. B. Braun

[CZ]Reliéf sv. Františka
Pomocí tohoto pokladu bych Vás všechny chtel zavést na méne známé místo, které však má své kouzlo.
Možná mnozí znáte barokní zámek v Kuksu (prestože ze zámku toho mnoho nezbylo a ve skutecnosti se jedná o Hospital), proslavený tvorbou M.B.Brauna, stejne jako nedaleký Braunuv betlém v Žirci, kde uprostred lesa najdete nezvyklé socharské dílo. A mezi díla patrící k temto dvema místum patrí i spousta dalších del v okolí – boží muka atp. A jedním z nich je práve i Reliéf sv. Františka, který však díky své zapadlosti je možná trochu stranou od hlavního turistického ruchu.
Na šikmo ležícím skalním bloku tu najdete vytesán reliéf Zjevení (Stigmatizace) svatého Františka, který vzhlíží k ukrižovanému Ježíši Kristu. Pod plastikou vyverá ze svahu malý pramen. V roce 1701 byla nad reliéfem postavena poustevna ke cti Františka Serafinského. Sestup k reliéfu není vhodný pro osoby se sníženou pohyblivostí. Puvodne zde stála poustevna, spolecne s poustevnou svatého Antonína v Novém lese, byla kolem roku 1780 stržena.
Prístup k pokladu je vhodný po naucné stezce, která vede hned nad reliéfem sv. Františka. Mužete sem jít bud od Kuksu, nebo od Stanovic, ale vrele doporucuji si udelat procházku napr. z Kuksu do Žirce, nebo treba jen malý okruh z Kuksu po naucné stezce kolem Reliéfu do Stanovic a odsud zpet podél reky Labe zpet do Kuksu (necelých 5 km). Pro zdatnejší turisty ale doporucuji projít si naucnou stezku celou. Ta vede až k Žirecskému betlému. Pro kola to bohužel príliš vhodná cesta není.
Díky poloze na prudším svahu bude možná zamerení trochu horší, ale doufám, že poklad i presto podle nápovedy v pohode najdete! Poklad je trochu bokem, prosím nelezte po samotném reliéfu ani v jeho okolí do 1 metru.
Ze stránek Národního památkového ústavu:
Historie areálu Kuks – Hospital a Betlém:
Kolem roku 1692 zahájil hrabe František Antonín Špork (1662 – 1738) rozsáhlý stavební projekt v Kuksu. Využil existence zdejších lécivých pramenu a nechal zde budovat lázne na vysoké úrovni. Zámer se mu zdaril a na pocátku 18. století patrily lázne v Kuksu k nejznámejším v Evrope. Celý komplex vyrustal pravdepodobne pod dohledem proslulého barokního stavitele Givanniho Battisty Alliprandiho, který je také autorem projektu kostela Nejsvetejší Trojice a hospitalu na protejší strane reky Labe. Prostor pred prucelím kostela a hospitalu byl vyzdoben sochami z dílny Matyáše Bernarda Brauna, zobrazujícími mimo alegorie Náboženství radu Ctností a Nerestí. Socharská výzdoba vznikla v letech 1712 – 1731.
Rozkvet a sláva lázní v Kuksu však netrvaly dlouho a po Šporkove smrti prestaly být lázne postupne provozovány. Živelná katastrofa roku 1740 ponicila celé údolí vcetne socharské výzdoby a opuštené lázenské budovy i Šporkuv zámecek chátraly, až byly rozebrány a strženy. O bývalé bohatosti a monumentalite celého areálu podávají svedectví dobová grafická zobrazení, ale také zachovaný hospital s barokní lékárnou, kaplí a galerií soch, které byly v zájmu jejich zachování preneseny do lapidária.
F. A. Špork nechal v souvislosti s láznemi upravit v okolí Kuksu rozsáhlý prírodní park s poustevnami i zahradami, oblíbené místo lázenských hostu. Sochar M. B. Braun využil zdejších skalisek a kamenu k rozsáhlé socharské tvorbe a vytvoril zde prírodní galerii plastik a reliéfu. Prvním dílem byl reliéf sv. Huberta, pravdepodobne z roku 1723. K r. 1726 je datován výjev Narození Krista, který dal i název celému areálu – Betlém.
Další informace o okolí získáte na stránkách: (visit link) (obec Kuks) (visit link) (NPÚ)
[EN]
Relief of saint Francis is one from many statue from carving school of M. B. Braun in neighbourhood of Kuks and Žirec.
Kuks (German: Kukus) is a village in the Czech Republic, Hradec Králové Region, Trutnov District. Its main feature is a baroque spa building with famous sculptures by Matthias Braun.
On the slope of the Elbe in Kuks, there used to be mineral springs. In 1692-1696, František Antonín Špork, the owner of the county, directed three of them at one place and built a simple spa. When the healing effects of the water were proven by professors of Charles University and experts from Baden-Baden, Špork enlarged the spa in 1707-1722 with an octagonal Church of Holy Trinity, a Hospital, theatre and other buildings in the Baroque style. The interiors and exteriors were decorated with Baroque sculptures by Matthias Braun, the most famous of which are the Virtues and Vices.
Špork died in 1738 and his heirs were not interested in maintaining the spa. A flood in 1740 destroyed most of the infrastructure and put the spa out of business. The Hospital (now called Kuks Castle), Church, Pharmacy with historical furniture and Matthias Braun's statues in a park have however survived to the present day and are considered a masterpiece of European Baroque style.
After the Munich Agreement, until the end of World War II, the territory of Kuks became a border area of Nazi Germany. The railroad Pardubice-Jaromer-Turnov, which goes through Kuks, crossed the border four times within about 40 km. A scanned image of the relevant page from the 1944 German rail timetable can be viewed here.
More Baroque statues from Matthias Braun, so-called Bethlehem (Betlém), are in a nearby village of Žirec (part of Dvur Králové nad Labem). Other places of interest in the area are in Dvur Králové nad Labem proper (zoo) and Jaromer (fortress).

Nápověda  

[CZ]Jeskynka
[EN]Small Cave


Záznamy   nalezeno 4x nenalezeno 0x 0x   

23.08.2009 bella-donna Nalezl cache
Odloveno s Osikem, Zízou a Tomišem pri rodinném výletu do ZOO Dvur Králové nad Labem (Ted mi docvaklo, že jsem si nikde pri prujezdu Dvora nevšimla toho Labe).
Nalezeno rychle, delší bylo detem vysvetlit, co to znamená, když je nekdo "svatý". Dík.
20.11.2008 ladabohac Nalezl cache
nalezeno
16.11.2008 Dan Nalezl cache
Po návštěvě trhů na Kuksu poměrně lehce společně s DanaOber. Dík.
16.05.2008 maaaca Nalezl cache
11:49; dneska jsem mel "stesti" na mudly u kesi. Kdyz jsem prisel sem byly tu dva mudlocykliste. Jednoho jsem chvili povazoval za kacera, protoze se me ptal jak je to daleko na Braunuv betlem
Diky
Výpočet stránky: 0.005 sec
Generování stránky: 0.002 sec
Ochrana osobních dat | Impresum
Kontakt | Mapa stránek