oc-Logo
Uživatel:  Heslo:  

 
hledat waypoint:

Tradiční cache Obtížnost: 2.5 z 5.0 Terén: 3.5 z 5.0 Hrad Adršpach založil maaaca

Velikost: Normální
Status: Archivovaná
Ukryto: 12.09.2006
Vytvořeno: 31.08.2007
Poslední úprava: 05.09.2008
waypoint: OZ00DC
Naleznete také na: geocaching.com

3 nalezeno
0 nenalezeno
0 komentářů
1 sleduje
5466 návštěv

Česká Republika
Souřadnice se zobrazí po přihlášení.
Popis   CS  

HRAD ADRŠPACH - ROCKCASTLE ADRSPACH - FELSENBURG ADRSPACH

 Věrohodné skutečnosti o založení hradu a jeho prvních majitelích nejsou ověřeny. Znám je až Hanuš z Adršpachu v letech 1354-1359 jako majitel Machova u Čermné, později Leva a Záviš z Adršpachu. Novými majiteli se stali vladykové z Skalice, kteří založili a po znamení svého štítu pojmenovali hrad Střmen, z nich se na hradě Střmen usadi Ias z Rýzemburku. Roku 1363 koupil panství Adršpach a Střmen Hynek z Náchoda, pán z Dubé.
Ještě roku 1427 hrad patřil Hynkovi z Dubé - mladšímu, horlivému straníku krále Zikmunda. Zanedlouho se však na Adršpachu a Střmenu usadili TÁBOŘI, kteří s majiteli nedalekých Skal, Belveru, Visenburka, Žacléře plenili ve Slezsku. Po husitských válkách byly hrady vráceny majitelům, odbojné osádky hradu Adršpach a Střmen s pány Skal, Visenburka a Žacléře však v nájezdech pokračovali. Proto knížata a města postižených oblastí hrady jejich majitelům vyplatili s příkazem je pobořit. Roku 1447 zanikl zcela hrad Belver, Skály byly pobořeny, Střmen spálen, Adršpach byl opuštěn a zníčen.
Původním majitelům byly jejich statky ponechány, včetně všech platů. Z té doby jsou zachované nově vzniklé podhradní tvrze, v Dolním Adršpachu vznikla v roce 1596 a do dnešních dnů se zachovala ve značném rozsahu v hmotě z ní vybudovaného zámku. Hrad Adršpach je pozoruhodný uspořádáním jednotlivých obranných složek. Čelo hradu tvořil horní hrad s hlavní věží a menší budovou, o něco níže se rozkládal prostor jeho nádvoří. Na protilehlé straně, mohutné skalisko bylo pronikavě upraveno snížením horních částí v rozlehlou plošinu, na kterém byl vybudovaný samostatný celek zadního paláce s věží. Mezi přední horní hrad a zadní palácovou věž bylo vloženo mezihradí s prostornou budovou, studní i zástavbou drobných hospodářských budov. Hlavní brána umístěná v mezihradí byla chráněna horním hradem, mohutnou masou dvojitých valů a příkopy.
Hradní těleso tvořily dvě samostatné obranné složky, dva hradní objekty, které chránily rozlehlý prostor hlavního nádvoří s velkou palácovou budovou a veškerým příslušenstvím rozlehlého panského sídla. Tímto řešením dodnes jsou trosky hradu dokladem ojedinělé gotické stavby. Zpřístupněná plošina zadní palácové věže dnes poskytuje jeden z nejkrásnějších pohledů na adršpašské skalní město, protilehlý křížový vrch a okolní krajinu.

Podle tabule pod hradem.

Historie Adršpachu je pěkně zpracovaná na stránkách obce: http://www.skalyadrspach.cz


Cache je soucasti T-A serie, pro nalezeni GCYM1B opište 1. str. logbooku
 

Součástí série jsou tyto cache:

Prémiová cache:

Nápověda  

[CZ]laks hcytunelkerp z uondej dop


Záznamy   nalezeno 3x nenalezeno 0x 0x   

25.09.2008 koyamas family Nalezl cache
Objevili jsme opencaching, bude nám uznán tento log z GC? -> http://www.geocaching.com/seek/log.aspx?LUID=83e9de47-b46b-4e95-ac39-c2e1b8314e3a
08.09.2008 ladabohac Nalezl cache
nalezeno,díky
09.05.2008 honzahais Nalezl cache
nalezeno při výletě v ádru
Výpočet stránky: 0.007 sec
Generování stránky: 0.002 sec
Ochrana osobních dat | Impresum
Kontakt | Mapa stránek