oc-Logo
Uživatel:  Heslo:  

 
hledat waypoint:

Multicache Obtížnost: 3.0 z 5.0 Terén: 3.5 z 5.0 Losticke poklad/Lostice Treasure  založil Jedla-bedla
Losticke poklad/Lostice Treasure

Velikost: Normální
Časová náročnost: 1:00 h  Délka: 3.00 km
Status: Připravena k hledání
Ukryto: 21.10.2007
Vytvořeno: 21.10.2007
Poslední úprava: 28.07.2009
waypoint: OZ00E7
Naleznete také na: geocaching.com

3 nalezeno
0 nenalezeno
0 komentářů
0 sleduje
4285 návštěv

Česká Republika
Souřadnice se zobrazí po přihlášení.
Popis   CS  


Loštice
Pohled na Loštice, v pozadí mesto Mohelnice a Jeseníky.

Úvodní souradnice Vás zavedou k Památníku Adolfa Kašpara v Lošticích. Pametní sín známého malíre a ilustrátora Adolfa Kašpara (1877–1934) byla zrízena v roce 1970, v nekdejším letním dome umelce. Na prucelí domu je umístena pametní deska z roku 1954 s malírovou bustou od Julia Pelikána. Do nekolika sálu bylo soustredeno na osmdesát puvodních Kašparových prací, mezi nimiž nechybí ani studie k Babicce Boženy Nemcové, dále fotografie, korespondence a jiné doklady z umelcova života.
V podkroví, v Kašparove ateliéru s puvodním mobiliárem je vystaveno množství Kašparem ilustrovaných knih. V Památníku je stálá výstava mapující historii mesta Loštice již od praveké doby. Zaujmou predevším doklady místního hrncírství, jež Loštice v minulosti proslavilo. Dále je zde pripomenuta existence loštické židovské ctvrti, mj. unikátní mapou z roku 1727, na níž jsou vyznaceny židovské domy.
Porádají se zde i jednotlivé výstavy, v soucasnosti výstava s názvem U kolébky, pred oltárem, nad hrobem, v níž jsou zaznamenány obyceje spjaté s mezníky lidského života – narozením, svatbou a smrtí.
Zde zjistete kolik let CG v tomto dome umelec žil a tvoril.
Na námestí v Lošticích se nachází sousoší se sloupem Nejsvetejší trojice. Zde zjistete pocet všech osob (sochy + plastiky, mimo osob na plastice, kterou drží v ruce jedna ze soch) v celém sousoší CC.
Další souradnice Vás dovedou pred jednolodní kostel s románským jádrem, goticky a renesancne prestavený a upravený v klasicistne-barokním stylu do dnešní podoby v 18. století. Postavení kostela bylo datováno do roku 1208. Pri obnove fasády v roce 1994 zde byly nalezeny románské fragmenty, které datum dostavby potvrzují a kostel sv. Prokopa je tedy možno oznacovat za nejstarší zachovalou stavbu nekdejšího šumperského okresu.
Z románské doby se zachovaly obvodní zdi východní cásti lodi s typickým klasovým zdivem a cervene polychromovaná románská okna, z gotického období pochází pravoúhle zakoncený presbytár a z renesance pilastrové hlavice v podkroví.
Do areálu kostela spadá i klasicistní kamenný kríž pred vchodem kostela a Vaším úkolem je zjistit ze kterého je roku BEDB.
Na židovský hrbitov v Lošticích, který sice není moc udržovaný, ale je pomerne rozlehlý, Vás zavedou další souradnice. Hrbitov ležící na východním okraji mesta u odbocky ze silnice do Palonína, byl založen roku 1554 a zachoval se v puvodní podobe i rozsahu. Na rozlehlé svažité ploše 6500 m2 se nachází témer 650 náhrobních kamenu s reliéfní výzdobou, z nichž ty nejstarobylejší pochází z 80. let 17. století. Jeden je ve tvaru tumby. Pohrbívalo se zde až do zacátku II. Svetové války.
Na uvedených souradnicích se nachází jeden z nejzachovalejších náhrobku Abrahama Hirsche. Zjistete, kolika se dožil roku AB. (pripravte se na koprivy a vysokou trávu)

Finálové souradnice :
keš se nachází na souradnicích

N 49°44.C(C+G)(G-C), E 016°56.B(B+G)(A+C)

v blízkosti místa s pekným výhledem na mesto Loštice.

Preji príjemné hledání!


Záznamy   nalezeno 3x nenalezeno 0x 0x   

21.10.2007 havela_team Nalezl cache
Nelitujeme, ze jsme se neucastnili nocni honicky. Dnesni odpoledni prochazka stala za to. Pred 4. STAGE jsme si udelali dozvuky eventu u Coufalu a vyrazili na final. Ve dne jsme vyhnuli vysoke trave, koprivam a padum do jam. Opravdu pohodova prochazka. Rozhled na Lostice je nadherny. Diky za kes. IN: CWG OUT: TB
20.10.2007 walley Nalezl cache

eventovy odlov spolecne s snowhatem jenou a buturikem. az na male zraneni palce a podrapani od malin ruzi a buhvi ceho jeste pohoda.

ps: mas spatne souradnici N:)

20.10.2007 Bellows Nalezl cache
Tak to bylo neco. Nocni putovani po Losticich. Na hrbitov jsme prelezli zborenou zed a za svitu PDA zacli hledat toho spravneho Hirsche. Po chvilce dorazila Lenicka.second se ZCh. K finalovce jsme se vydali spolecne. Nalezeno tesne pred destem. Ta nocni prochazka po hrbitovu za svetla PDAcka taky stala zato. Diky
Výpočet stránky: 0.061 sec
Generování stránky: 0.002 sec
Ochrana osobních dat | Impresum
Kontakt | Mapa stránek