oc-Logo
Uživatel:  Heslo:  

 
hledat waypoint:

Tradiční cache Obtížnost: 2.0 z 5.0 Terén: 1.5 z 5.0 Majak no6 Ceska Bela  založil pawlick
Tohle je poslední zachovaly majak

Velikost: Mikro
Status: Připravena k hledání
Ukryto: 18.12.2007
Vytvořeno: 27.02.2008
Poslední úprava: 27.02.2008
waypoint: OZ00FA
Naleznete také na: geocaching.com

3 nalezeno
0 nenalezeno
0 komentářů
0 sleduje
5696 návštěv

Česká Republika
Souřadnice se zobrazí po přihlášení.
Popis   CS  

Tato cache je soucástí mého projektu na památku leteckých svetelných majáku na trati Praha - Brno - Bratislava. Cache není umístena na majáku, tak na nej prosím pekne nelezemeCache je nevyfouklá PET láhev.

Letecky maják no6 na kote 569 m/n morem stoji na Šibenicní Hore. Ve 20 letech sloužil k vedeni letadel pri nocních letech z Prahy do Brna a Bratislavy. Byla na nem umístena tocitá svetla zdaleka viditelná. V cinnosti byl každý den po 2 hodiny a zpravovalo ho ministerstvo verejných prací.

Poblíž majáku je opuštený kryt typu ÚŽ-6, který pravdepodobne sloužil, zaclenený do  tzv.Teritoriální radiacní hlásné síte (TRHS) urcené k monitorování radiacního, prípadne chemického zamorení na území CSSR v prípade válecného konfliktu. Více zde:

http://www.brigadyr.ic.cz/vojenske_objekty/uz6_trebohostice/uz6_trebohostice.htm

 

V roce 1930 se konala mezinárodní (evropská) porada, která se zabývala problematikou nocních letu. Mimo jiné stanovila zpusob použití polohových svetel u letadel a požadavky na svetelné rady na nocních leteckých tratích.

Asi v cervnu vypsalo Ministerstvo verejných prací verejnou soutež na stavbu sedmnácti stožáru pro nocní navigacní svetla na trati Praha – Brno – Bratislava. Ocelové príhradové stožáry s betonovými základy byly vysoké 10 m, mely pudorys 1,75 x 1,75 m, na vrcholu stožáru o rozmerech 1 x 1 m byla umístena plošina 2,5 krát 2,5 m. Nabídky mely být podány do 21. cervence téhož roku a v polovine srpna MVP rozhodlo, že stavbu provede firma Chvála z Vršovic. Cást majáku byla v tomto roce skutecne postavena, celá soustava však byla dokoncena až v roce 1931. Krome trasy mezi Prahou a Bratislavou byla stavena i druhá vetev na trati do Paríže, a to mezi Prahou, Plzní a Tachovem.

Nápověda  

Kam se asi tak takhle malá krabicka muže schovat.....


Záznamy   nalezeno 3x nenalezeno 0x 0x   

04.09.2008 bella-donna Nalezl cache
Odloveno při cestě na event v Hůrkách. Moje první setkání s podobnou stavbou, vůbec mě nenapadlo, že přece kdysi nějak navigaci taky museli řešit. Moc zajímavé místo, které si i dnes pamatuju. Dík.
30.01.2008 Borovak Nalezl cache
Je to moje letos první keš. A hned taková záludná. Pěně jsem si tady pochodil .O majáku jsem dosud nic nevěděl a to bydlím kousek odsud. Díky za keš
25.12.2007 lojzek Nalezl cache
14:00 Dalsi kes, jejiz tema mi udelalo velkou radost. Pekne jsme si zalovili, ja, 4rest i geomates. Prolezli jsme co se dalo a porad nas sipka privadela na jedno misto. Sqela skrys. Diky Pawlicku.
TNLN.
Výpočet stránky: 0.008 sec
Generování stránky: 0.002 sec
Ochrana osobních dat | Impresum
Kontakt | Mapa stránek