oc-Logo
Uživatel:  Heslo:  

 
hledat waypoint:

Tradiční cache Obtížnost: 1.0 z 5.0 Terén: 1.5 z 5.0 Pardubice založil eyelet

Velikost: Velká
Časová náročnost: 0:19 h  Délka: 1.00 km
Status: Připravena k hledání
Ukryto: 18.04.2010
Vytvořeno: 18.04.2010
Poslední úprava: 18.04.2010
waypoint: OZ0191
4 nalezeno
0 nenalezeno
0 komentářů
0 sleduje
6595 návštěv

Česká Republika
Souřadnice se zobrazí po přihlášení.
Popis   CS, EN  

Pardubice jsou nazývány mestem perníku a pardubáci jsou proste perníkári. Co je to ale perník a jak to bylo a je s perníkem v Pardubicích?

Medové pecivo je zrejme staré jako lidstvo samo. Perník, puvodne peprník je sladké pecivo vyrábené z medu, mouky a pepre. Práve podle pepre vznikl puvodní název perníku peprník.
Archeologové objevili jednoduché pecivo z mouky a medu v egyptských hrobech a v antice mely perníky slavnostní a symbolický význam. S postupem casu mlsouni pecivo stále vylepšovali a obohacovali o nové suroviny a korení, svým dílem prispel i technický pokrok a dnes známe nekolik základních typu výroby perníku a nepreberné množství tvaru, chutí a vuní.
První písemný záznam o perníku v ceských zemích je z roku 1335 o perníkárích z Trutnova. Do Prahy se ale dostali perníkári už dríve, údajne pred rokem 1324, snad z Norimberku, snad z Itálie. Ríkali si caletníci a od roku 1348 se podle nich jmenuje Celetná (Caletná) ulice. První perníkár v Pardubicích je pripomínán archivními prameny již k roku 1515; perníkárský cech existoval již v dobe Viléma z Pernštejna. Jeho artikule známe však z konfirmace Maxmiliána II. z roku 1570.
Perníkáre málem vyhubili husité, ctnostným táboritum se nelíbilo, že lid hrával o perníky v kostky.
První typy perníku byly jednoduché placky a calticky a také perníky vtlacované do forem. Do 16. století se používaly formy z pálené hlíny, pozdeji je vytlacily formy drevené, casto velice bohate vyrezávané. Nejoblíbenejší bylo hruškové drevo, ale mnoho dochovaných forem je vyrezáno z dreva trešnového, švestkového, lipového nebo bukového. Vykrajované perníky ruzných tvaru se objevily v podstate nedávno.
Sláva Pardubického perníku má pomerne mladou historii. Ve stredoveku a v prubehu 19. století patrili pardubictí perníkári mezi prumer. Do poloviny 19. století se pekly ciste medové perníky, které se vytlacovaly do forem.
Slávu pardubického perníku však založila až moderní tovární výroba a masivní reklamní kampan z první ctvrtiny 20. století. Za první republiky se Pardubice staly patrne nejvetším producentem perníku v zemi a zdejší výrobky se vyvážely i do Mexika. V Pardubicích tehdy existovalo nekolik továrnicek, které vyrábely perník. Zamestnávaly neuveritelných 2 000 lidí. Pro porovnání to bylo stejne, jako mely Fantovy závody, dnešní rafinerie Paramo.
Dnes je Pardubický perník definován jako pecený pekarský výrobek, který je vyráben z pšenicné mouky, cukru, vajecného obsahu, vcelího medu, ovocných džemu, rostlinných tuku, kakaa, smesi perníkového korení (skorice, koriandr, hrebícek, anýz, nové korení) a kypridel. Pardubický perník je Chránené oznacení EU a jeho výroba je vymezena katastrálním územím mesta Pardubice vcetne katastrálního území obce Spojil.

Cache najdete dle priloženého foto spoileru. Prosím chovejte se tiše a slušne. Zamestnanci jsou pouceni a pri dodržení výše uvedených zásad vás nebudou pri logování rušit. Nesnažte se schovávat, protože to je jediný zpusob, jak vypadat podezrele. Chovejte se, jako byste tam patrili...

Obrázky     
cache
cache
 

Záznamy   nalezeno 4x nenalezeno 0x 0x   

25.12.2011 Roman-tik Nalezl cache
První sváteční den se velmi hodil pro odlov této megakeše. Škoda, že logbooku je záznamů mraky, ale tady skoro žádný. Díky za kešku.
23.12.2011 Jazzlinka Nalezl cache
10:30 Na tuto cache jsem si porád brousil zuby, ale témer nikdy jsem pri návšteve Pardubic nemel cestu do techto míst. Když pak cache spadla do archívu na geocaching.com, hodne me to mrzelo. Naštestí se zde porád cile loguje, proto jsem dnes pri ceste kolem neodolal. Moc hezky udeláno, díky.
22.06.2008 bella-donna Nalezl cache

Odloveno ještě na GC.

Pohodová procházka po sídlišti mého dětství, ale tu výbornou zmrzku v placatém kornoutku už tam dávno nemají. Dík. 

19.03.2008 kladina Nalezl cache

Nalezena jeste na GC.COM.

Moje prvni navsteva TB hoteloveho zarizeni. Hosty jsem se snazil nerusit v jejich rozjimani, dalsi prave hodovali na hostine, na ktere jim prostreli prosluly pardubicky pernik.

Ac nerad, musel jsem vyrusit recepcni od konkurence, ale evidentne ji to nevadilo a urcite se bavila, kdyz jsem ji zadal o tuzkyho nastroj, kterym bych zvecnil svoji navstevu v hotelove knize navstev, sam ho u sebe nemaje. Prekvapilo me, ze v tak rozhlehlem hotelovem zarizeni neni k dispozici propiska ci maly spacek obycejne micrologove tuzky .

Odlov samotny byl primocary, i diky hintu, bez zapnute GPS. Cil jsem samozrejme znal, i kdyz jsi nepamatuju, ze bych tu nekdy drive jiz byl.
Diky moc za seznameni s timto skvelym hotelovym zarizenim, hotel je moc hezky a utulny na klidnem miste. Hoste urcite nejsou ruseni.
Pro rozjasneni nalady vsech hostu i zamestnancu hotelu vlozen TB se slunickem, ktery specha do Parize, z hotelu vyskocil na dalsi cestu klokan.

Diky za poklad pardubicky.

Výpočet stránky: 0.005 sec
Generování stránky: 0.001 sec
Ochrana osobních dat | Impresum
Kontakt | Mapa stránek