oc-Logo
Uživatel:  Heslo:  

 
hledat waypoint:

Multicache Obtížnost: 1.5 z 5.0 Terén: 1.5 z 5.0 MONSTRPROCES 1950 založil Pudilka9
Keš na pamět politického procesu v padesátých letech

Velikost: Malá
Status: Připravena k hledání
Ukryto: 27.03.2014
Vytvořeno: 27.03.2014
Poslední úprava: 28.03.2014
waypoint: OZ0247
3 nalezeno
0 nenalezeno
1 komentářů
0 sleduje
5862 návštěv

Česká Republika
Souřadnice se zobrazí po přihlášení.
Popis   CS  

Komunistický režim, který se v únoru roku 1948 dostal k moci, se zdaleka nesetkával pouze s nadšeným přijímáním. V litomyšlském okrese se hojně objevovali jednotlivci i skupiny, kteří se nebáli a netajili se svým nesouhlasem se způsoby uplatňování moci nových vládců.  

Také studenti gymnázia v Litomyšli přemýšleli, jak zabránit nástupu totalitní moci, byli mezi nimi a skauti, kteří se těžce vypořádávali s postupnou likvidací své organizace. Scházeli se v různých skupinkách v hospodách, domácnostech i ve skautské klubovně a probírali politickou situaci. Někteří zvládli i sepsat a rozdat burcující letáky, jiní přejít od slov k činům ani nestihli.

Když v únoru 1948 vyhlásila Ústřední rada odborů generální stávku na podporu KSČ, studenti stávkovat odmítli. Ředitel gymnázia Stanislav Obdržálek, významný oblastní činovník Junáka a jeden z jeho zakladatelů v samotné Litomyšli, tehdy ovšem rozhodl, že vyučující se ke stávce připojí. Studenti se proto rozhodli zorganizovat si výuku sami. Ten, kdo byl v předmětu nejlepší, přednášel ostatním.

Rozbuškou celého vykonstruovaného procesu se pak stala příhoda téměř směšná. Dva studenti sundali ze zdi ve třídě gymnázia obraz Stalina, roztrhali ho a spláchli do záchodu. Nicméně nebyli při splachování dost šikovní a stížnost snaživého školníka přivedla do školy orgány státní moci. Rozpoutala se série osobních prohlídek, vyšetřování, výslechů, zastrašování. Našel se i student, který tlak nevydržel a pověděl vyšetřovatelům víc, než měl.

Přišla (zatím) krátkodobá zatýkání i domovní prohlídky. Vyšetřovaní studenti měli velké obavy z toho, aby při prohlídkách nebyly nalezeny ruční zbraně, které někteří z nich v té době doopravdy vlastnili. Jednalo se o pozůstatky výzbroje německé armády, kterých se tehdy mezi lidmi pohybovalo vícero. Většina těchto zbraní byla disfunkční, přesto se studenti rozhodli se jich zbavit, a přinesli je Františku Ambroži Stříteskému, profesoru náboženství na gymnáziu, rektoru piaristické koleje a duchovnímu rádci skautského střediska. Ten jednu pistoli ukryl a později hodil do stoky. Druhou zbraň už zlikvidovat nestihl, přišli zatknout i jeho a zbraň byla nalezena. Tak byla zatažena do procesu jeho budoucí hlavní oběť a spolu s ní i stará paní, která dělala panu rektorovi kuchařku (bylo jí přes 70 let).

Státní bezpečnost pospojovala a uměle vytvořila skupinu 24 převážně mladých lidí, z části nezletilých, které postavila před soud. Český komunistický tisk přinesl na podzim roku 1950 zprávu o soudním procesu. Uváděl ji titulkem “Teroristická skupina ´Ata´ ve službách Vatikánu”. V textu pak čteme, že jedním z vůdců ilegální organizace měl být dvacetiletý Miloslav Kohout, jenž se řídil vysíláním zahraničního rozhlasu, chtěl se spojit s teroristy z jiné ilegální skupiny a chtěl postavit vysílačku a navázat styk s americkou tajnou službou prostřednictvím sekty mormonů. O páteru Stříteském se píše, že se připojil k vatikánským agentům, kteří bez rozpaků znesvěcují chrámy zneužívajíce je jako skrýše zbraní a kteří kněžským rouchem... zakrývají své spolčení s imperialisty a štváči atomové války.

Soud probíhal ve velkém sále Smetanova domu. Během soudního přelíčení, kterého se povinně účastnili zástupci studentů ze všech středních škol z Pardubického kraje, byly nahlas čteny petice z okolních škol a závodů, které žádaly exemplární potrestání. Také zde bylo zmíněno bývalé nebo současné členství v Junáku, které se bralo jako přitěžující okolnost. Rozsudky se nakonec pohybovaly mezi půlročním odnětím svobody až po 25 let (rektor Stříteský). Většina obviněných byla také odsouzena ke ztrátě veškerého majetku a ztrátě občanských práv na několik let. Pouze tři z odsouzených se proti rozhodnutí soudu odvolali a všem byl v odvolacím řízení trest výrazně snížen. Téměř nikdo z odsouzených si ve vězení neodpykal plný trest (nejdéle byl vězněn rektor Stříteský- 10 let), nicméně všichni až do pádu komunistického režimu v roce 1989 byli postiženi nejrůznějšími společenskými omezeními.

VLASTNÍ KEŠ

STAGE 1: Začínáte před budovou bývalé Piaristické koleje, u pamětní desky rektora Stříteského. Přečtěte si ji a zapište si číslo měsíce, ve kterém se narodil, pro výpočet finálky to budou čísla AB.

STAGE 2: Pokračujte k soše Z. Nejedlého na souřadnicích N 49°52.238', E 16°18.893'. Podívejte se do tváře člověka, který sdělil zoufalým rodičům souzených studentů a skautů, že se za ně nepřimluví, protože mají, co si zasloužili. Pak se zaměřte na dopravní značku za zády "velikána" a zapište si číslo, které na ní je, budou to čísla EF.

STAGE 3: Další cesta vás povede ulicí Rektora Stříteského, přes náměstí, na souřadnice N 49°52.235', E 16°18.621'. V budově, kde dnes sídlí spousta institucí od skautské klubovny po kadeřnictví, byl v padesátých letech soud a také zde byli zadržení studenti nějakou dobu vězněni. Podívejte se na modrou tabulku nade dveřmi a napište si první ze dvou bílých číslic, které vidíte, bude to vaše číslo C.

STAGE 4: A honem na místo, kde stávala skautská klubovna, N 49°52.373', E 16°18.406'. Právě tady se scházeli mladí skauti a studenti a vedli řeči o politice. Vedle stojí Smetanův dům - budova, kam autobusy svážely lidi na podivné divadlo, které mělo všem ukázat, že komunistická vláda nestrpí žádné projevy nesouhlasu. Podívejte se směrem ke Smetanovu domu a najděte skupinku břízek, počet těchto stromků bude vaše číslo D.

FINALE: Zbývá už jen finálka, najdete ji poblíž budovy školy, kde vše propuklo. Vy zde hledejte konec vaší dnešní cesty. Stačí dosadit za písmena čísla, která jste nasbírali. Souřadnice jsou N 49°52.ABC E 16°18.DEF.

   

K dalšímu čtení je tu kniha Martina Boštíka: Monstrproces ´Stříteský a spol.´ Litomyšl 1950, 2004, Regionální muzeum Litomyšl. Kdo raděj poslouchá, má možnost zde: http://www.rozhlas.cz/radio_cesko/pribehy/_zprava/865820.

Tato keš byla založena u příležitosti Vlaného sněmu Junáka v Litomyšli v roce 2014.

Nápověda   [Rozluštit]

cgnčíz cbuyrqrz


A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z


Záznamy   nalezeno 3x nenalezeno 0x 1x   

29.03.2014 Amalka. Nalezl cache

Díky za keš. Šel mi z toho mráz po zádech, ale je dobré nezapomenout jaké hrůzy se tu v dobách minulých odehrávaly. Nalezeno během VSJ, který jsem si moc užila.

28.03.2014 Zelva_Pardubice Nalezl cache
Měla to být má pětistá keš. Schválně jsem v poslední době nešla hledat, aby byla výjimečná - z Valného sněmu Junáka. Až doma po připojení na internet jsem zjistila, že si ji nezapíšu jako pětistou, ale jako první na opencaching. Děkuji za krásnou procházku, rozšíření obzorů i za pěkný nápad věnovat doprovodný program i skautským kačerům.
28.03.2014 Melendor Nalezl cache

Diky, za peknou kesku :-). Zase jsem se dozvedel zajimave veci z historie minuleho rezimu.

Nalezene behem Valneho snemu Junaka 2014.

Krysot 

28.03.2014 Pudilka9 napsal komentář
Jdeme na to, vítejte na sněmu!
Výpočet stránky: 0.008 sec
Generování stránky: 0.002 sec
Ochrana osobních dat | Impresum
Kontakt | Mapa stránek