oc-Logo
Uživatel:  Heslo:  

 
hledat waypoint:

Virtuální Obtížnost: 1.0 z 5.0 Terén: 1.0 z 5.0 Tábor včera a dnes - Křižíkovo náměstí založil Vix61
Ztracená, změněná nebo zapomenutá místa města Tábor.

Velikost: Nemá schránku
Časová náročnost: 0:10 h  Délka: 0.10 km
Status: Archivovaná
Ukryto: 08.11.2014
Vytvořeno: 08.11.2014
Poslední úprava: 27.11.2022
waypoint: OZ0259
3 nalezeno
0 nenalezeno
5 komentářů
2 sleduje
5160 návštěv

Česká Republika
Souřadnice se zobrazí po přihlášení.
Popis   CS  

Keš je zahrnuta do série virtuálních keší, které se věnují ztraceným, změněným nebo zapomenutým místům tohoto krásného města. Virtuální je proto, že většina míst se nachází v poměrně frekventovaném městském provozu a keš by se Vám nejen špatně lovila, ale její existence by byla permanentně v ohrožení. Hlavně ale jejím posláním není, abyste koukali po nějaké mikrokrabičce, ale abyste koukali hlavně okolo sebe.

Vaším úkolem je dostavit se na místo a mít sebou staré fotografie z listingu. Buďto si je přinést v hlavě (kdo má pamatováka), nebo v jiném inteligentním zařízení. Druhým úkolem bude na chvilku tady „vypnout“ a zkusit zapomenout na to, co vidíte a jak to vypadá teď, a představit si okolí kolem Vás tak, jak to vypadalo kdysi. Prostě se přenést v čase a zapojit na chviličku svoji fantazii. Uvědomit si ten rozdíl mezi „včera a dnes“ a chvilku to porovnávat. Toť vše, keš tímto splnila svůj účel.

 Křižíkovo náměstí.

Křižíkovo náměstí koncem 19.století.

Náměstí se nachází mezi tzv. Novým městem, které se začalo budovat roku 1872, a historickým jádrem starého Tábora. Na přiložených fotografiích je krásně vidět, jak se během doby toto místo vyvíjelo a měnilo. Na konci 19.století to v podstatě byla jen velká vesnická náves s kašnou, městskou váhou a domácím zvířectvem. Ve třicátých letech tu už byly dva kruhové objezdy (stále diskutované téma) a vypadalo velice útulně. Dnes některé jeho prvky připomínají spíše Las Vegas. Nepřehlédnutelným objektem se stalo i umělecké dílo Brána času, které je umístěno nedaleko místa, kde kdysi stávala kašna. Táboráci si Bránu času pochopitelně pojmenovali po tom, co jim doopravdy připomíná Dalším zajímavým objektem je tzv. meteorologický sloup z roku 1908 na východní straně náměstí postavený nad bývalými příšernými veřejnými záchodky, které byly pod ním v podzemí. Původně stával na tř.9.května, pak v parku před nádražím a nakonec byl umístěn zde. Kéž by mu už ta tůra skončila.

Pojmenovávání a přejmenovávání již pojmenovaného je český národní zvyk. I toto náměstí si tím prošlo. Až do roku 1928 se jmenovalo Husovo, později Riegrovo, po druhé světové válce Rooseveltovo, od 50. let Antonína Zápotockého. Táboráci (kterých se většinou nikdo neptá) tomuto místu stále říkají „U Kulíka“. Podle jedné z fotek poznáte proč. Jinak „Křižíkáč“ je pravidelnou noční můrou všech řešitelů dopravní situace moderní doby. Je tu hlavní tah Táborem a připomíná to trychtýř, do kterého se sbíhají tři směry z města a odchází jeden přes hráz. Stačí sebemenší problém na vozovce a je „vymleto“. Stejně tak "na mrtvici" je i průjezd touto oblastí v dopravní špičce, když všichni jedou z práce. Porovnáte-li ale staré snímky s dneškem, dostanete vlastně odpověď proč. „Dyť vono tu tenkrát skoro nic nejezdilo…“ 

(Osobně musím ocenit, že poslední úprava náměstí sebou přinesla HLAVNĚ instalaci semaforu ze směru od Bechyně. Konečně mají řidiči šanci se sem i ve špičce dostat, aniž by si museli vynucovat puštění na hlavní silnici strčením drahocenného čumáku svého vozu mezi jedoucí auta. V současné době se proslýchá, že náměstí bude opět upravováno, aby se zvětšila průjezdnost neprůjezdným.)

 

Uznání logu. Keš je příšerně jednoduchá. Abyste ale neřekli, že máte bodík úplně „zadara“, protože místo znáte, tak na co se tam vláčet, a nebo tam tudy za rok pojedete, a pak se kouknete z auta, podmínkou k uznání logu bude Vaše fotografie tohoto místa. Nejlépe v provedení „navigace a v pozadí typický objekt“ nebo něco na ten způsob. Tu připojíte k Vašemu logu.

Vaším úkolem bude dostavit se na výše uvedené souřadnice a náměstí vyfotit. A nebo si ho vyblejskněte z jiného místa, které se Vám více líbí. Fotečku pak přiložte k Vašemu logu.

Né každý je ale fotografem. Pokud je to i Váš případ, k uznání logu stačí, když mi zašlete na profil číslo popisné monumentální stavby z roku 1862, která na fotkách není vidět. Je přímo nápadná tím, jak jsou na ní zachovány historické prvky. Chybějí pouze nápisy v azbuce, které byly hrdinně odstraněny po listopadové revoluci. Jedná se o nejkrásnější budovu Křižíkova náměstí a snad i Tábora a nemůžete ji přehlédnout. V obou případech (fotečka nebo číslo budovy) můžete logovat nález keše hned a nemusíte čekat na odsouhlasení. Ozvu se, až „kdyby něco nesedělo…“.

Pozn.: Fotku přiložíte ke svému logu tak, že zalogujete nález a odešlete ho. Pak se k němu vrátíte a u Vašeho logu zvolíte možnost "Přidat obrázek". Obrázků tam můžete nalupat víc, ale nesmí být větší než 150 kB, jinak Vám to vynadá.

Děkuji úžasnému archívu Šechtl&Voseček za zdroj informací. Vám děkuji za návštěvu keše. Vix.Lajvant

Vřele doporučuji mrknout se na zápis z 23.5.2015. Zmijovkář tam má v příloze něco, co Vás určitě zaujme.

Obrázky     
1887. Náměstí nebo náves? Přejet na
1887. Náměstí nebo náves? Přejet na "Křižíkáči" slepičku nebyl problém :-)
1890. Městská váha a kašna. Vpravo pod nízkou střechou je kovárna. Dnes je tu zastávka MHD.
1890. Městská váha a kašna. Vpravo pod nízkou střechou je kovárna. Dnes je tu zastávka MHD.
 Kašna před bankou v třicátých letech.
Kašna před bankou v třicátých letech.
Tak proto se tady stále říká U Kulíka.
Tak proto se tady stále říká U Kulíka.
 
Kruhové objezdy už tenkrát :-) Všimněte si levostranného provozu třicátých let..
Kruhové objezdy už tenkrát :-) Všimněte si levostranného provozu třicátých let..

"Soutok" tř.9.května (vlevo) a Budějovické ulice (vpravo).
Hotel Grand v roce 1920. Dnes
Hotel Grand v roce 1920. Dnes "sámoška" Billa.
Dopravní řešení v r.1947. Jenže tenkrát nebyl průměr dvě auta na jednu rodinu :-)
Dopravní řešení v r.1947. Jenže tenkrát nebyl průměr dvě auta na jednu rodinu :-)
 
Úplně vlevo je teď prodejna BILLA, vpravo od ní je dnes banka.
Úplně vlevo je teď prodejna BILLA, vpravo od ní je dnes banka.
Odstřelení starých budov v roce 1987 před výstavbou Integra. Místo hotelu Palcát stával hotel Slunce.
Odstřelení starých budov v roce 1987 před výstavbou Integra. Místo hotelu Palcát stával hotel Slunce.
Opět kruhový objezd a parkující vozidla. Porovnejte s dneškem někdy okolo půl čtvrté odpoledne :-)
Opět kruhový objezd a parkující vozidla. Porovnejte s dneškem někdy okolo půl čtvrté odpoledne :-)

"Včera" náměstí připomínalo pěší zónu. "Dnes" magistrálu.
 

Záznamy   nalezeno 3x nenalezeno 0x 5x     [Zobrazit všechny logy]

26.02.2016 Vix61 napsal komentář

Dík za návštěvu keše. Že by se opencachingové ledy hnuly ?

P.S.: Hvězdná brána je celkem pěkný pojmenování tohoto díla. Já byl před časem vyzván k setkání u této ozdoby slovy "sejdeme se u Hnědý díry". 

25.02.2016 peaters Nalezl cache
Křižíkovo náměstí nemám moc rád, vždycky tu mám nějaký problém, ale o detailech se radši nebudu rozepisovat... No dnes jsme se sem podivali také u příležitosti odlovu blízké multiny z geocachingu. Skoro všechny historická fota náměstí znám a je škoda že ten kruhák (alespoň ten jeden) tu není znova.. díky!!
Obrázky k tomuto záznamu:
před (jak my řikáme) Hvězdnou bránou
26.05.2015 Vix61 napsal komentář
Hmmmm, klobouk dolů před Zmijovkářovým zápisem. Takhle nějak jsem si představoval, že kešuli pojmete - srovnávačka "včera a dnes". Ovšem to, že kolega vše hodil i na fotečky, kvůli kterým se tam určitě chvilku vyřádil, než našel ten správnej flíček (nemluvě o fotomonáži starého s novým), mě mile překvapilo. Vzácnej případ toho, kdy log je lepší než listing
23.05.2015 zmijovkar Nalezl cache

Chtěl jsem na tuto keš jít s notebookem, ovšem jsem měl jen firemní a ten byl zrovna odevzdán k opravě a náhradní vydržel bez sítě asi 1 minutu. Než jsem se dočkal opravy, která se táhla cca 1 rok!, tak jsem dal v práci výpověď ;-)  V nové práci mám notebook funkční, ale také přechytralý mobil, o kterém jsem nakonec usoudil, že bude stačit pro zobrazení starých fotek na místě. Pokusil jsem se zase udělat nějaká srovnání, ale některé staré fotky jsou evidentně z větší výšky, možná z oken domů, a pro některé záběry nešlo použít stejné místo, protože by přes stromky nebyl záběr vidět. Tak je to takové přibližné.

Obecná vzdělanost populace pokročila za ty věky, ale potřebujeme stále více cedulí s pokyny, co máme dělat... Mám pocit, že ČR je na předních příčkách žebříčku počtu cedulí na obyvatele...

Díky za pěknou keš.

Obrázky k tomuto záznamu:
2
3
4
5
6
 [Zobrazit všechny logy]
Výpočet stránky: 0.006 sec
Generování stránky: 0.002 sec
Ochrana osobních dat | Impresum
Kontakt | Mapa stránek