oc-Logo
Uživatel:  Heslo:  

 
hledat waypoint:

Tradiční cache Obtížnost: 1.5 z 5.0 Terén: 1.5 z 5.0 Zkamenela baba založil fernet

Velikost: Mikro
Status: Archivovaná
Ukryto: 15.02.2015
Vytvořeno: 15.01.2015
Poslední úprava: 13.09.2016
waypoint: OZ0260
0 nalezeno
0 nenalezeno
1 komentářů
1 sleduje
5100 návštěv

Česká Republika
Souřadnice se zobrazí po přihlášení.
Popis   CS  

Ke kamenu na pravé straně silnice vedoucí z Třebíče do Pocoucova a Trnavy se váže pověst o zkamenělé bábě. Kdysi v těchto místech prý žila bába kořenářka, která přeochotně pomáhala všem lidem od nemocí a ostatních neduhů. Peníze za léčení nikdy nežádala, pacienti dávali to, čeho měli dostatek: mléko, vejce, máslo, mouku. Až se stalo, že jeden poutník, kterému kořenářčina skromná chaloupka posloužila noclehem, nechal babce váček s penězi, aniž o tom věděla. Kořenářka si měšce všimla pozdě, než aby jej mohla včas vrátit. Poutník už byl daleko. Bába otevřela váček a začala peníze přepočítávat. Jejich lesk a zvonění se jí zalíbilo natolik, že začala litovat, proč si za své služby až doposud nenechávala zaplatit. Touha po penězích jí zcela zatemnila mozek a nedokázala již myslet na nic jiného.


Jednoho večera zaklepal na kořenářčinu chaloupku pocestný. Babka nejdříve nechtěla otevřít, ale příchozí ji ubezpečil, že má u sebe dost peněz a za nocleh jí zaplatí. Jakmile poutník překročil práh domu, začala kořenářka přemýšlet, jak získat měšec, který pocestný ukrýval za pasem, až se rozhodla, že ho oloupí ve spánku. Měšec se jí sice podařilo získat, ale poutník se probudil a když zjistil, co se stalo, pokoušel se bábu chytit. Ta vyběhla z chaloupky ven a utíkala lesem, co jí nohy stačily. Pocestný, když viděl, že kořenářku nedohoní, výkřikl do měsíční noci kletbu: „Bodejž bys, bábo, za svůj prokletý čin zkameněla“. Stalo se. Bába se propadla až po kolena do země a zkameněla.

Druhá verze pověsti má podobný průběh, bábu ale zakleje matka dítěte, které kořenářka odmítla ošetřit. Učitel František Veselský přisoudil v předminulém století lakotné kořenářce jméno Alruna, které pochází z nordického bájesloví.

Při vyzvedávání budte prosím opatrní, protože kolem projíždí poměrne dost aut.

Nápověda  

strom

Obrázky     
kříž
kříž
 

Záznamy   nalezeno 0x nenalezeno 0x 1x   

22.03.2016 mirdule22 napsal komentář
Tak jsem se byl minulý týden na místě podívat a stromy vystřídaly stromky. Kámen samozřejmě na místě je.
Výpočet stránky: 0.007 sec
Generování stránky: 0.002 sec
Ochrana osobních dat | Impresum
Kontakt | Mapa stránek