oc-Logo
Uživatel:  Heslo:  

 
hledat waypoint:

Virtuální Obtížnost: 1.0 z 5.0 Terén: 1.0 z 5.0 Tábor včera a dnes - Synagoga založil Vix61
Ztracená, změněná nebo zapomenutá místa města Tábor.

Velikost: Nemá schránku
Časová náročnost: 0:10 h  Délka: 0.10 km
Status: Archivovaná
Ukryto: 15.02.2015
Vytvořeno: 13.02.2015
Poslední úprava: 27.11.2022
waypoint: OZ0264
2 nalezeno
0 nenalezeno
4 komentářů
2 sleduje
5340 návštěv

Česká Republika
Souřadnice se zobrazí po přihlášení.
Popis   CS  

Keš je zahrnuta do série virtuálních keší, které se věnují ztraceným, změněným nebo zapomenutým místům tohoto krásného města. Virtuální je proto, že většina míst se nachází v poměrně frekventovaném městském provozu a keš by se Vám nejen špatně lovila, ale její existence by byla permanentně v ohrožení. Hlavně ale jejím posláním není, abyste koukali po nějaké mikrokrabičce, ale abyste koukali hlavně okolo sebe.

Vaším úkolem je dostavit se na místo a mít sebou staré fotografie z listingu. Buďto si je přinést v hlavě (kdo má pamatováka), nebo v jiném inteligentním zařízení. Druhým úkolem bude na chvilku tady „vypnout“ a zkusit zapomenout na to, co vidíte a jak to vypadá teď, a představit si okolí kolem Vás tak, jak to vypadalo kdysi. Prostě se přenést v čase a zapojit na chviličku svoji fantazii. Uvědomit si ten rozdíl mezi „včera a dnes“ a chvilku to porovnávat. Toť vše, keš tímto splnila svůj účel.

 Synagoga.

 

Pokud se projdete po parkánech, po jižním kraji bývalého historického Tábora, jistě Vašemu oku neujde několik zajímavých věcí. Hned na začátku (jdete-li od Křižíkova náměstí) spatříte nádherného kamenného lva (nebo lvici?) držícího státní znak před budovou Okresního archívu, cestou dál Vás jistě zaujme nádherný výhled z parkánů směrem na Lužnici a na městskou část Čelkovice a na část Tábora kdysi zvanou Koželuhy, v dálce možná zahlédnete i slavnou Elinku Františka Křižíka, jak si to sype do Bechyně nebo z Bechyně (pokud tedy zrovna pojede), pak půjdete okolo domečků, které ze starého Tábora sahají až sem, po nějaké době projdete kolem objektů bývalého táborského pivovaru (táborská desítka byla svého času „chuťovkou“) ke kostelíku sv.Jakuba, za kterým je starý židovský hřbitov (byl zde pohřben manžel Boženy Němcové). No a to už je kousek k nejznámějšímu táborskému objektu, kterým je hrad Kotnov s jedinou zachovalou městskou bránou, bránou Bechyňskou. Pokud byste ale tuto trasu absolvovali na počátku minulého století (i před nějakými čtyřiceti lety), byli byste obohaceni ještě o jeden zážitek. O pohled na stavbu, která byla svého času nejkrásnější a velmi výraznou budovou na parkánech na jižní straně starého Tábora. Byla to židovská synagoga.

Byla postavena mezi lety 1883-1885 po té, co se židovská komunita, která byla v Táboře od poloviny 16.století, rozrostla na téměř 500 věřících a původní modlitebna v domě č.282 na Tržním náměstí přestala svou kapacitou stačit. Synagoga byla postavena v kombinaci novorománského a maurského stylu, měla renesanční půdorys, románská okna a západní průčelí završoval tambur s kopulí. Uvnitř bychom našli galerii, ochoz v patře a kůr pro varhany, včetně výzdoby maurským dekorativním stylem. Rozměry byly impozantní: délka 30m, šířka 20 a celková výška 26m

 

Synagoga byla v provozu až do třicátých let minulého století, tedy nějakých padesát let. Po obsazení republiky německými okupanty byly všechny židovské „aktivity“ zakázány, a po rozpoutání teroru proti občanům židovské víry budova začala sloužit úplně k jinému účelu: byl z ní udělán sklad zabaveného židovského majetku a to od roku 1941. Synagoga nebyla během války zbourána. Je to až s podivem, protože mnohé židovské stavby a hřbitovy (a to i ty mnohem méně dominantní) řádění nacistů nepřežily už jen z důvodu, že prostě byly židovské. Dalo by se tedy říci, že když válka skončila a synagoga to přežila, měla to nejhorší už mít za sebou. Opak byl ale pravdou.

 

Skladištěm synagoga zůstala i po válce a nedostatek peněz na její údržbu ze strany Židovské náboženské obce v Plzni, kam úředně „spadala“, a marná snaha je někde sehnat, způsobila, že stavba začala postupně chátrat. Ze strany československého státu se jí pomoci nedostalo, protože chyběla dobrá vůle a politická taky - v té době jsme už „nekamarádili“ s Izraelem, ale „kamarádili“ jsme s arabskými zeměmi, a než se to zase otočilo, bylo pozdě. Chátrání židovské synagogy pokračovalo neutěšeně dál bez zájmu odpovědných až ke stavu katastrofálnímu a její agónie byla zakončena bagrem v roce 1977 a následnou demolicí. Škoda. Zlaté české ručičky by tuto nádheru jistě dokázaly udržet v její původní kráse ještě dlouhá léta a Tábor by měl na svém náhrdelníku o jednu perlu navíc.

 

 

Uznání logu. Keš je příšerně jednoduchá. Abyste ale neřekli, že máte bodík úplně „zadara“, protože místo znáte, tak na co se tam vláčet, a nebo tam tudy za rok pojedete, a pak se kouknete z auta, podmínkou k uznání logu bude Vaše fotografie tohoto místa. Nejlépe v provedení „navigace a v pozadí typický objekt“ nebo něco na ten způsob. Tu připojíte k Vašemu logu.

Vaším úkolem je dostavit se na úvodní souřadnice a tuto budovu si zde představit. Parkoviště, které synagogu „nahradilo“, pro jistotu ani nefoťte. Nejsem si totiž jistý, jak je to se zveřejňováním SPZ-ek zaparkovaných aut na internetu, navíc tato plocha takovou nádherou zase není. Raději si udělejte fotečku podle Vašeho gusta a tu přiložte k logu. Může to být nějaký domeček (jeden pěkný tam je), výhled z parkánů do údolí Lužnice, Vaše sympatické já, Vás mazlíček čtyřnohý nebo dvounohý, PIN Vaší kreditky, prostě cokoliv, co Vás na tomto místě osloví.

Né každý je ale fotografem. Pokud je to i Váš případ, dostavte se i tak na výchozí souřadnice a najděte bránu bývalého pivovaru. Postavte se k ní a jukněte do dvora. Po levé straně uvidíte krásný štít jedné z budov. Spočítejte kamenné koule, které ho zdobí, a jejich počet mi pošlete na profil. Váš log tím bude uznán i bez focení. V obou případech (fotečka nebo číslíčko) můžete logovat nález keše hned a nemusíte čekat na odsouhlasení. Ozvu se, až „kdyby něco nesedělo…“.

Pozn.: Fotku přiložíte ke svému logu tak, že zalogujete nález a odešlete ho. Pak se k němu vrátíte a u Vašeho logu zvolíte možnost "Přidat obrázek". Obrázků tam můžete nalupat víc, ale nesmí být větší než 150 kB, jinak Vám to vynadá.

Děkuji úžasnému archívu Šechtl&Voseček za zdroj informací. Vám děkuji za návštěvu keše. Vix.Lajvant

Vřele doporučuji mrknout se na zápis z 23.5.2015. Zmijovkář tam má v příloze něco, co Vás určitě zaujme. 

Obrázky     
No řekněte... nebyla to nádhera? A nebylo škoda ji zbořit?
No řekněte... nebyla to nádhera? A nebylo škoda ji zbořit?
Rok 1920. Pokud přicházíte po doporučené trase, tento pohled by se Vám naskytl.
Rok 1920. Pokud přicházíte po doporučené trase, tento pohled by se Vám naskytl.
Pohled na synagogu od Kotnova. Opravdu vyjímečná stavba.
Pohled na synagogu od Kotnova. Opravdu vyjímečná stavba.
Část synagogy vykukující na pravé části snímku. Jakoby sem tvarem ani nepatřila.
Část synagogy vykukující na pravé části snímku. Jakoby sem tvarem ani nepatřila.
 
Pohled z výšky roku 1965. Místo ní dnes máme parkoviště.
Pohled z výšky roku 1965. Místo ní dnes máme parkoviště.
Kolorovaná fotečka, opět půjdete-li z
Kolorovaná fotečka, opět půjdete-li z "Vašeho" směru.
Zářící synagoga a pod ní staré táborské Koželuhy.
Zářící synagoga a pod ní staré táborské Koželuhy.
Podle rostoucího Pražského sídliště vlevo na obzoru jde zřejmě o přelom 60-70.let. Synagoga vlevo dole už má před sebou jen pár let života.
Podle rostoucího Pražského sídliště vlevo na obzoru jde zřejmě o přelom 60-70.let. Synagoga vlevo dole už má před sebou jen pár let života.
 
Synagoga z pohledu bagristy v roce 1977.
Synagoga z pohledu bagristy v roce 1977.
Srovnávací pohled na synagogu, resp. na místo, kde stála.
Srovnávací pohled na synagogu, resp. na místo, kde stála.
 

Záznamy   nalezeno 2x nenalezeno 0x 4x     [Zobrazit všechny logy]

26.05.2015 Vix61 napsal komentář
Zmijovkářovi děkuji za návštěvu keše. Do listingu jsem si dovolil dát odkaz na jeho zápis (a především na jeho fotku-srovnávačku)
23.05.2015 zmijovkar Nalezl cache

Na tuto skvělou serii keší jsem se chystal dávno. FTF bych asi nedal, to byl Milan lačnější, ale STF na mě čtvrt roku počkalo. Včera jsem osobně ownerovi vyjádřil obdiv nad kvalitou listingů, tak co už více psát.. Každopádně díky.

Na místě by jistě byla hezčí synagoga než odkladiště na plechovky (kam bychom ale ty naše plechovky dávali?). Porovnání viz foto z úvodních souřadnic. Pak jsem se ještě snažil najít místo na parkánech se schodištěm, kde byla pořízena jiná fotka - viz druhý obrázek. Díky tomu jsem si všimnul této architektonické drobnosti, krásných kamenných schodů, dnes tedy již zchátralých.

Obrázky k tomuto záznamu:
Odkladiště versus synagoga
Z dálky
16.02.2015 Vix61 napsal komentář
Hmmm, tak to jsi dobrej, žes zachránil pejska, kterýho se někdo zbavil. Mám dost známejch, co jsou pejskaři (mají papíráky) a psa z útulku by si nikdy nevzali. Dixi má štěstí.
15.02.2015 Milan_cze napsal komentář

Dixíček je hodnej, spíš štěká že se bojí a jen tak by nekousl... Kouše jen mě, páč mě se nebojí :-D a když ukážeš, že jsi kamarád (dáš mu piškot), tak po desátém jste už kamarádiNavíc je to mazlík, díky kterému jsem mel loňské vánoce veselejší. 22.12.2013 jsem se na něj jel podívat do útulku a 24.12.2013 jsem si ho vzal natrvalo. Je to živel, temperament, ale nedal bych na něj nikdy dopustit :-)

 

:-D S tím listingem je to stejně sranda :-D Jo jo, Synagogu jsem kdysi zakládal já, ale když lidi nechápali, jak že jsem to myslel s uložením keše a místo aby si pro keš šáhli pohodlně, tak šplhali po značce a spod..Tak jsem to nechal Ejdl, ta o ní stála a nepřímo jsem jí místo vyfoukl... A jsem rád, že listing zachovala

 [Zobrazit všechny logy]
Výpočet stránky: 0.014 sec
Generování stránky: 0.002 sec
Ochrana osobních dat | Impresum
Kontakt | Mapa stránek