oc-Logo
Uživatel:  Heslo:  

 
hledat waypoint:

Drive-in Obtížnost: 1.5 z 5.0 Terén: 1.5 z 5.0 (NE)PUBLIKOVAT?! založil advokamo
N 49° 12.381' E 017° 34.560'

Velikost: Mikro
Časová náročnost: 0:03 h  Délka: k.A.
Status: Připravena k hledání
Ukryto: 01.04.2021
Vytvořeno: 02.04.2021
Poslední úprava: 14.06.2021
waypoint: OZ0286
2 nalezeno
0 nenalezeno
3 komentářů
2 sleduje
1977 návštěv

Česká Republika
Souřadnice se zobrazí po přihlášení.
Popis   CS  

(NE)PUBLIKOVAT?!

N 49° 12.381' E 017° 34.560'

 

Psal se letopočet 2021 a svět byl už druhým rokem sužován pandemií virového onemocnění covid-19. Dopady všemožných opatření, která měla za cíl dostat šíření nemoci pod kontrolu, nevyhnutelně ovlivnily i naší milovanou hru. Včetně chování hráčů i dobrovolných správců ve službách Groundspeaku, kterým říkáme revieweři, nebo česky revírníci.

Ti se 28.02.2021 v reakci na vládní usnesení rozhodli pozastavit publikace nových keší a eventů. To samozřejmě v geocachingové komunitě vyvolalo velkou vlnu diskuzí nad smyslem a legitimitou takového rozhodnutí. Přičemž všechny již publikované aktivní keše zůstaly odemčené a lovitelné. A současně nejrůznější spolky i jedinci po celé republice vymýšlí všelijaké pátrací hry v přírodě určené pro širokou veřejnost, o jejíž disciplinovanosti cosi vypovídá místy až nechutný bordel kolem parkovišť a lesních stezek.

Jedni s pochopením a bez protestů tento zákrok respektovali, protože teoreticky může zamezit potkávání osob u keší.

Další skupina kačerů ale nabyla dojmu, že se takto revírníci staví do role samozvaných hlídačů, kteří suplují roli rodičů nebo policistů. Následkem toho se zrodila myšlenka na oprášení nebo vytváření různých alternativ, které by umožnily obejít zmíněné dočasné pozastavení publikací. Kromě zveřejňování souřadnic nově umístěných keší na různých diskuzních fórech či facebookových skupinách jsem zaznamenal taky pokusy o využití alternativního projektu opencaching, který ovšem není žádnou novinkou. Údajně je v provozu už od roku 2006. Ten je jakousi „undergroundovou“ obdobou komerčního geocachingu, nepodléhá žádné kontrole a pravidlům schvalování, s čímž jsou pochopitelně spojené i zjevné nevýhody. Pravděpodobně i proto celé roky stagnuje a netěší se výraznější oblibě.

Představa nespokojených kačerů byla taková, že po dobu pozastavených publikací na oficiálním geocachingovém serveru budou zveřejňovat své novinky na opencachingu. To případným zájemcům umožní lovit nové keše a až pomine publikační pauza, bude možné tyto keše poslat ke schválení revírníkům, kteří by je teoreticky měli publikovat. Dodatečně by tak kačeři mohli zalogovat nález i na oficiálním geocachingovém serveru.

Mám pochopení pro oba tábory, v obou případech ale vnímám jistá „ale“. Já osobně se snažím veškerá platná vládní nařízení dodržovat, protože si uvědomuju, že se život vrátí do normálu jen pokud se podaří zamezit šíření viru. A to se podaří mimo jiné i díky omezení rizikového mezilidského kontaktu. Věřím ale, že i při publikaci nové keše je naprostá většina kačerské komunity schopná a ochotná dodržovat základní hygienická opatření, tedy nasazené respirátory a doporučené rozestupy. Pokud už se na místě náhodou potká více podobně postižených jedinců. Nemluvě o tom, že publikace nepublikace, kačeři se dál potkávají a vydávají na společné odlovy. Z epidemiologického hlediska považuju za mnohem větší riziko například dětská hřiště, která se i v této situaci dětmi jen hemží. O nějakých rozestupech nebo ochraně dýchacích cest asi nemá cenu se v tomhle případě rozepisovat.

A tak jsem se rozhodl, že provedu takový experiment. Výsledkem pokusu budiž život téhle keše se vším, co k němu patří. Tak uvidíme. Jsem zvědavý, jak se takové krabce bude dařit. Pokud by to snad nebylo z textu výše úplně jasné, rád bych závěrem prohlásil, že nejsem jedním z těch nespokojených. Původně jsem neměl vůbec v plánu takovouhle keš vytvářet. Je produktem situace a zvědavosti a v budoucnu snad jakousi vzpomínkou.

Budu rád, když své logy obohatíte o své názory na výše popsaný problém.

Samotná keš je prachobyčejný PET prefabrikát, který nemá jinou ambici, než prozkoumat chování a názory geocachingové komunity v této zvláštní situaci.

 

Good Hunt, Stay Safe!

 

 

Nápověda   [Rozluštit]

[CZ]: Mn fybhcrz
[EN]: Oruvaq gur cbyr


A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z


Záznamy   nalezeno 2x nenalezeno 0x 3x     [Zobrazit všechny logy]

23.08.2021 weselka napsal komentář
Ty vole, co jako tohle je? On to tady i někdo sleduje? 8-)
Úplně náhodou jsem si vzpomněl na OpenOchcávač protože mi kdosi na jedné mojí Earthkeši zalogoval a vyfotil fyzickou krabičku, která nevím kde se tam vzala a oficiální keš to není. A ejhle opencache nedaleko a dva logy od 1.4., je vidět, že budoucnost to nemá.
Až pojedu kolem, možná se zapíšu, ale je to bez bodu tak asi ne... TTF je stále k dispozici. ;-)
17.06.2021 HANDY CZ Nalezl cache
STF
Odloveno při cestě kolem, díky za ni
16.04.2021 advokamo napsal komentář
Takže tahle experimentální keš neprošla schvalovacím procesem na GC, protože (cituji revírníka):

1) to neni uplne v souladu s pravidlem, ze listing ma byt predevsim family friendly a nema se v nem resit zadna "agenda" (politicka, nabozenska, ruzne kauzy apod...)
viz. https://www.geocaching.com/help/index.php?pg=kb.chapter&id=22&pgid=932

2) Logy by nemely slouzit jako diskusni forum, coz by tady velice pravdepodobne nastalo.

Nicméně zůstává na místě a listing má jen zde na Opencachingu.
02.04.2021 Jana1902 Nalezl cache
No tak když jinak nedáte, tak (FTF) spolu s P@T@ a Izik10.

Nejlepší akce jsou ty neplánované. Neplánovaně jsem po obědě vytočila Paťu, jestli někam nezajedeme. Domluvili jsme se na Kroměříži. Proč ne. O půl třetí sraz na známém místě a tam Paťa zmínil, že v Malenovicích je nová keš-nekeš. On ví, že se nechám hecnout třeba na FTF v Jeseníku, takže Zlín byl vlastně za rohem. Přepsala jsem Čestné prohlášení a jelo se.

Na místě adrenalin, jako by to bylo doopravdy. Po měsíci se na nás zase usmíval čistý logbook, no paráda :-D

A co říct k současné situaci? Já mám už v jednom médiu doživotní ban, takže asi nebudu dráždit hada bosou nohou mým názorem na to, že zavírat lidi doma a tvrdit jim, že před televizí nejvíc posílí imunitu je cesta. Cesta možná, ale do pekel. Co ale po roční masáži a výplachu mozků od lidí čekat? Že nás z pozice moci a síly řídí a zastrašuje banda individuí, kteří si na této situaci, která je vlastně ve skutečnosti kdo ví čím, jen mastí kapsu a honí ego, je asi každému jasné. Doufám. Dříve se to řešilo jasně. Tomu nástroji se říkalo defenestrace. To by si panečku ta banda na Hradě (či v Kramářově vile či Strakově akademii)rozmyslela, orat a vláčet českým národem.. No kdyby přece jen, tak ráda zdarma poskytnu minimálně dvoje vidle, z toho jedny osobně podržím.

A revírníci? Jsou to hráči jako my, ale bdí nad nimi Groundspeak a tak nebudou chcát proti větru. Proč ale nemůžou být po 21. březnu eventy v lese (CITA) nebo ve 2 ráno na náměstí nemůžou lidi koukat na změnu času, když se v Praze vesele demonstruje a Náplavka je plná a v Kauflandu si lidi lezou po zádech, to už moc nechápu.

Snad tato pakárna brzy skončí. Každopádně advokamo díky za dobrodrůžo a dubnové FTF :-D
 [Zobrazit všechny logy]
Výpočet stránky: 0.008 sec
Generování stránky: 0.001 sec
Ochrana osobních dat | Impresum
Kontakt | Mapa stránek