oc-Logo
Uživatel:  Heslo:  

 
hledat waypoint:

Tradiční cache Obtížnost: 1.0 z 5.0 Terén: 2.0 z 5.0 Brozany založil eyelet

Velikost: Normální
Časová náročnost: 0:30 h  Délka: 1.00 km
Status: Připravena k hledání
Ukryto: 15.04.2010
Vytvořeno: 15.04.2010
Poslední úprava: 15.04.2010
waypoint: OZ0188
6 nalezeno
0 nenalezeno
0 komentářů
0 sleduje
4085 návštěv

Česká Republika
Souřadnice se zobrazí po přihlášení.
Popis   CS  

Keš je umístena na okraji obce Brozany, které jsou soucástí obce Staré Hradište.


Brozany v minulosti patrily stejne jako obec Staré Hradište k opatovickému klášteru a mají proto i spolecnou historii..

ve druhé polovine 12. století patrily s rekou, lukami, lesem a rybárem opatovickému klášteru. . Po znicení opatovického kláštera husitským vojskem zabral puvodne klášterní majetek Diviš Borek z Miletínka. Tato samovolná držba nabyla platnosti zápisem ze dne 21. zárí 1436, jímž se císar Zikmund odmenil Diviši Borkovi za prokázané služby. Po té co Diviš Borek zakoupil i tvrz pardubckou s mestem a prilehlými vesnicemi a vytvoril tak základ pozdejšího pardubského panství, sdílelo Hradište osudy panství. Mezi jeho další významnejší držitele patrila knížata Minsterberská a nekolik generací rodu Perntštejnu. V roce 1560, když muselo být panství pardubické spolu s panstvím kunetickohorským prodáno posledním držitelem Pardubic z rodu Pernštejnu, Jaroslavem z Pernštejna císari Ferninandovi I. pro jeho syna Maxmiliána II., se také obec Hradište stala majetkem ceské královské komory. Z bývalého panského dvora se dodnes zachoval vysoký zdený špýchar. U kríže postaveného ve starém Hradišti u cesty do Brozan bylo pochováno mnoho vojínu z francouzských válek. Hradište bylo nekolikrát postiženo válecnými událostmi. V dobe tricetileté války bylo z deseti stavení zniceno pouze jedno. Další útrapy prinesl rok 1758 a 1866. V roce 1758 zde táborily císarské pluky L. Wolfebruttela a Konigsecka s generálem Rutovem. V roce 1866 prošlo obcí pruské vojsko pri svém pochodu od Hradce Králové na Pardubice.

Pod správu obce patrila také Cihelna, obec ležící na križovatce silnic Pardubice - Hradec Králové a Pardubice - Bohdanec, která vznikla na míste bývalé panské cihelny. Dále Fáblovka, samota ležící jižne od Starého Hradište, puvodne zájezdní hostinec, zmenený 1902 v hospodárské stavení a pozdeji v továrnu br. Nováku na zpracování a konservování ovoce a zeleniny. A konecne Psinek, kde se každorocne prechovávali psi pro parfosní hony.

Brozany byly strategicky duležité díky brodu pres Labe, který pres obec vedl a spojoval cestu od Kunetické hory k Pardubicím. Brozany samotné patrily k Opatovickému klášteru. Po jeho znicení mely stejný osud jako sousední obec Staré Hradište. Roku 1588 Brozany regionálne patrily pod rychtu Hradištskou. Severne nad Hradištem vznikalo na pozemcích zrušeného dvora hradištského amfyteticky v posledních desetiletích 18. století Hradište na Písku. Úredne bylo také zváno pouze Písek. Jeho název byl odvozen od píscitých pud. Podle nejstarších zpráv zásobovala místní studánka dobrou vodou vojsko a proto byla vyznacena na vojenských mapách. "Cervená studánka" se jí ríkalo proto, že byla svedkem velkého krveprolití za francouzských válek.


Záznamy   nalezeno 6x nenalezeno 0x 0x     [Zobrazit všechny logy]

06.04.2022 Tiskar94 Nalezl cache
#31 17:40
Bez víčka, ale je tam.
Díky za keš.
16.12.2011 Roman-tik Nalezl cache
Hezké místo, nebýt sílícího deště a uňafaného psa, tak to byl prima zážitek. Překvapilo mne velké množství logů - asi pocházejí z dob, kdy to tu bylo pod gc.com (jak píše kladina). Jinak cestička vyšlapaná tady rozhodně není {$lang_emotions_smile}  Pro zajímavost: včera jsme s mojí geomilou Werkou odlovili v rámci gc.com naši 999. keš. A tato je první skutečně samostatně odlovená v rámci Opencaching (předchozí zápisy nepočítám, byly to kešky odlovené společně nebo současně s gc.com) - takže je to vlastně má první a zároveň i tisícátá nalezená keš! Díky za místo i keš
20.11.2010 Eda Nalezl cache
20.06.2009 Jazzlinka Nalezl cache
Geocaching.com nález.
17:15 Tato krabicka se nam pod kola pripletla pri nasi ceste na Kunetickou horu. Pri hledani parkovaciho mista na nejvhodnejsim placku stalo auto s trojici lidi, takze si pro sebe povidame: "Tady by stali snad jen geokaceri!" A take ze ano, pri ceste ke krabicce jsme trojici zase potkali, listing a GPS v ruce byly vice nez vymluvne. Dekujeme za dovedeni v tato klidna mista, kde bylo obcas slyset kone.
 [Zobrazit všechny logy]
Výpočet stránky: 0.004 sec
Generování stránky: 0.001 sec
Ochrana osobních dat | Impresum
Kontakt | Mapa stránek